سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشفعالیت 2500 واحد صنعتی در مناطق آزاد

فعالیت 2500 واحد صنعتی در مناطق آزاد

به گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور، هم اکنون ۵۰۰ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در حال فعالیت هستند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای سعید محمد در نشست با تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور افزود: به طور منظم جلساتی با کارآفرینان و تولید کنندگان برگزار خواهد شد. در این جلسات مشکلات و موانع سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد و حل و فصل می‌شود.

وی اظهار داشت: ما در مناطق آزاد به صورت خودگردان عمل می‌کنیم که مدل بسیار خوب و موفقی از اقتصاد بدون نفت و بدون ردیف بودجه‌ای در دولت است که در حال فعالیت هستیم.

دبیر شورای عالی مناطق اقتصادی کشور ادامه داد: بخش خصوصی در زمینه توسعه کشور در منطقه های آزاد هم نقش مؤثری دارد و به خوبی با بدنه دولتی شکل گرفته است.

صدور ۷۹ مجوز منطقه ویژه اقتصادی

محمد در ادامه ضمن اشاره به صدور ۷۹ مجوز منطقه ویژه اقتصادی، گفت: از این تعداد ۳۳ مجوز فعال شده است.

آقای سعید محمد افزود: 5 هزار و 400 منطقه آزاد و ویژه در دنیا وجود دارد که ۷۵ درصد آن‌ها موفق بودند. ضمن اینکه کشور چین با 2 هزار و 500 منطقه آزاد و ویژه ، ۷۵ درصد تجارت خود را از این مناطق انجام می‌دهد.

به گفته دبیر شورای عالی مناطق اقتصادی کشور، در کشورهای اطراف رقابت سنگینی برای جذب سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد جریان دارد و معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

آقای محمد با تاکید بر علاقمندی کشورهای اطراف برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور، ادامه داد: در این راستا راه‌اندازی مناطق آزاد مشترک هم دنبال می‌شود. به طوری که هم ایران و هم کشورهای اطراف اراضی خود را در اختیار تولیدکنندگان کشورهای طرف مقابل قرار دهند؛ حسن طرح این است که اگر تولیدکننده‌ای ۲۰ درصد تولید خود را در کشور همسایه انجام دهد به عنوان مبدا می‌تواند از آن کشور محصول صادر کند.

دبیر شورای عالی مناطق اقتصادی کشور به سرمایه گذاری ۳۶ هزار میلیارد تومان در سال گذشته در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: سه ماهه نخست امسال هم 6 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد انجام گرفته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر