سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشخاندوزی: ‌‌توسعه مناطق آزاد در صورت رعایت برخی پیش‌شرط‌ ها منفعت دارد

خاندوزی: ‌‌توسعه مناطق آزاد در صورت رعایت برخی پیش‌شرط‌ ها منفعت دارد

وزیر اقتصاد گفت: زمانی که مدیرکل اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس بودم، وقتی موضوع توسعه مناطق آزاد مطرح می‌شد، اعلام می‌کردیم که این اقدام منفعتی نخواهد داشت. اما بعدا به این فکر کردیم که منطقه آزاد باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا به نفع کشور تمام شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، سید احسان خاندوزی در مراسم اختتامیه دوره مدرسه تابستانه سیاست‌گذاری اقتصادی در مورد مسائل مختلفی از جمله توسعه مناطق آزاد صحبت کرد. وی اظهار داشت: یکی از شیرین‌ترین خاطرات من بعد از 25 سال، اولین نشست سیاست‌گذاری پولی است که از طرف بانک مرکزی برگزار شد و ساعات طولانی به جزئیات سیاست‌گذاری پولی پرداخته شد.

او افزود: بعد از آن به این نتیجه رسیدم که آنچه که می‌خواهیم انجام دهیم یا مطالعه و تحقیق کنیم؛ اگر معطوف به حل مساله برای کشور باشد ارزشمند خواهد بود. کاری حائز اهمیت محسوب می‌شود که به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم خیر برساند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: نباید نام این مراسم را اختتامیه می‌گذاشتیم زیرا کمتر از نیمی از راه طی شده است. تا چند روز آینده دوره دوهفته‌ای کارورزی شروع خواهد شد و من از مسئولان برگزاری این دوره می‌خواهم که این دوهفته را به سه هفته افزایش دهند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات کشور ناشی از عدم اتصال و ارتباط بین دانش و پژوهش و حوزه اجراست. گاهی اوقات افراد در حوزه‌هایی اظهارنظر می‌کنند که اشراف اطلاعات کافی نسبت به جزئیات مسائل ندارند. با توجه به اینکه در حوزه علوم انسانی، امکان آزمایش موضوعات در محیط آزمایشگاهی نیست، وقتی با کسانی که در حوزه اجرا سال‌ها تجربه داشته‌اند، برخورد می‌کنید، می‌توانید تئوری‌ها را با تجربیات اقتصادی تفلیق کنید. این اتفاق موجب می‌شود دانش آموختگان حوزه اقتصاد با تجربیات و فرایندها در محیط واقعی آشنایی پیدا کنند.

خاندوزی با اشاره به تجربه خود در مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: ‌زمانی که مدیرکل اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس بودم، هرگاه که موضوع توسعه مناطق آزاد مطرح می‌شد، ما در مرکز پژوهش‌ها اعلام می‌کردیم که این اقدام منفعتی ندارد. بارها گزارش‌های کارشناسی در این باره منتشر می‌کردیم و در کمیسیون‌های مجلس ارائه می‌دادیم.

وی افزود: باوجود نتایج مطالعات و ارائه آن، باز هم قانون‌گذار برای توسعه مناطق آزاد تلاش می‌کرد. به همین دلیل در مرکز این موضوع را آسیب‌شناسی کردیم. یکی از افراد جوان و خوش‌فکر به ما گفت به جای اینکه فقط در رد توسعه مناطق آزاد گزارش دهیم، به این موضوع بپردازیم که منطقه آزاد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا به نفع کشور تمام شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در همین راستا در قانون برنامه ششم توسعه ماده‌ای گنجانده شد که آن ماده نتیجه تحقیق و پژوهش‌ در این باره بوده است.

خاندوزی افزود: لازم است کسانی که در دوره کارورزی فعالیت دارند، به گزارش‌های معاونت‌های وزارت اقتصاد دسترسی داشته باشند.  برای این امر با هماهنگی که انجام می‌گیرد، کسانی که در دوره کارورزی حضور خواهند داشت به گزارش‌ها و داده‌های آماری وزارت اقتصاد دسترسی می‌یابند.

وی در پایان گفت: افراد حاضر در دوره کارورزی همچنین می‌توانند در جلسات سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف وزارت اقتصاد مانند هیات مقررات‌زدایی حضور داشته باشند؛ افراد بدون مسئولیت می‌توانند در جلسات حضور یابند و با مسائل و جزئیات سیاست‌گذاری آشنا شوند و قطعا پس از گذشت چند ماه از حضور در این جلسات از نتایج آن بهره‌مند خواهند شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر