سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیدر دنیای امروز مهارت آموزی با کارآفرینی و اشتغال گره خورده است

در دنیای امروز مهارت آموزی با کارآفرینی و اشتغال گره خورده است

مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان گلستان، گفت: کارآفرین ها، آدم های مسئول و ویژه ای هستند ولی متأسفانه فرهنگ کارآفرینی در جامعه ما جا نیافتاده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، حسینعلی خواجه مظفری، شامگاه چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱‌ در آیین بزرگداشت هفته ملی مهارت که با حضور معاون آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار شد، اظهار کرد: مهارت آموزی بسیار اهمیت دارد و مقام معظم رهبری در فرامین ارزشمند خود بارها به این موضوع اشاره و تأکید کرده است.

مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان ادامه داد: ۸۰ درصد مشاغل دنیا نیاز بسیار مبرم به مهارت آموزی دارند. این نظر کارشناسان باسواد و خبره عرصه کسب و کار است. برای بررسی بیشتر باید اقداماتی را که انجام داده ایم، به طور مداوم رصد کنیم تا بتوانیم بهره وری بهتری داشته باشیم.

وی افزود: باید بین وضعیت ما و دنیا مقایسه انجام گیرد تا بدانیم چگونه با مقوله مهارت آموزی برخورد کرده‌ایم. به عنوان کسی که سال‌ها در این مجموعه کار کرده‌ام، می‌گویم که دریافتی‌های کارکنان فنی و حرفه ای در مقایسه با زحمات بسیار زیادی که آن‌ها می‌کشند، اصلا قابل مقایسه نیست.

خواجه مظفری گفت: در دنیای امروز، مهارت آموزی با کارآفرینی و اشتغال گره خورده است و باید خروجی مهارت آموزان را ببینید. بالغ بر ۹۷ درصد اعتبارات آموزشی کشور، صرف آموزش‌های نظری می‌شود و نتیجه آن‌ها را در مقابل ۳ درصد اعتبارات رشته های مهارتی ببینید که کدام یک برای کشور مفیدتر است.

وی به نکته مهمی اشاره کرده که امروز مربیان مهارتی تعلیم دیده در فنی و حرفه ای، در کشورهای خارجی و اروپایی به راحتی کار می‌کنند. در اعزام نیروی کار، با مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های نظری نمی‌شود در سایر کشورها کار پیدا کرد. ولی با مدارک فنی و حرفه ای در هر کجا که بخواهند، می توانند مشغول به کار شوند.

مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان خاطرنشان کرد: کارآفرین ها، آدم‌های مسئول و ویژه‌ای هستند و با ایجادکنندگان اشتغال نیز فرقی ندارند. باید پای درد دل کارآفرینان بنشینیم و صحبت‌های آنان را گوش دهیم؛ چرا که درد دل‌های آن‌ها هم مفید و شیرین است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با انتقاد از اینکه متأسفانه فرهنگ کارآفرینی در جامعه و مملکت ما جا نیافتاده است، گفت: وقتی در سخن می‌گوئیم که “فلان دانشگاه، دانشگاه کارآفرینی است”، این درست نیست و باید بدانید که در سطح کشور، ۴ یا ۵ دانشگاه کارآفرین داریم که آموزش کارآفرینی می‌دهند نه دانشگاه کارآفرینی؛ چون اصلاً کارآفرینی را نمی‌شود آموزش داد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه فنی و حرفه ای، کارآفرینی را پرورش می‌دهد و خود فرد مهارت را می‌آموزد، تصریح کرد: در این مرکز، حرفه به گوش و پوست مهارت آموز وارد می‌شود. امیدواریم که روزی همه مشکلات برطرف گردد و کارآفرینان بدون دغدغه به کار و فعالیت بپردازند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر