سه شنبه, خرداد 16, 1402
23.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیبه زودی قیمت برنج کاهش می یابد

به زودی قیمت برنج کاهش می یابد

طبق اعلام معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی به زودی شاهد کاهش قیمت برنج ایرانی خواهیم بود. قیمت جدید برنج بعد از محاسبه هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت مشخص خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و نقل از ایسنا، مجید حسنی مقدم ضمن اشاره به امکان کاهش قیمت برنج گفت: کشور ماهانه به ۲۵۰هزارتن برنج نیاز دارد. دوسوم این نیاز یعنی حدود ۱۶۰ هزار تن از تولید داخل و مابقی یعنی حدود ۹۰ هزارتن نیز از واردات تامین می‌گردد.

وی ادامه داد: فصل برداشت برنج در مقطع خاصی است . هرچه از زمان برداشت فاصله می‌گیریم حجم موجودی برنج کاهش خواهد یافت و چون عرضه کم می‌شود قیمت برنج هم بالا می‌رود.

معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: برنج داخلی به دلیل مرغوبیت بالا، فاقد جایگزین است. برنجی که وارد می کنیم به لحاظ کیفیت قابلیت رقابت با برنج ایرانی را ندارد ولی برای تامین کسری این واردات صورت می‌پذیرد.

به گفته وی بازار برنج داخلی و خارجی متفاوت است؛ از این رو چون وارد فصل برداشت برنج شده‌ایم قیمت برنج نزولی خواهد بود و امیدواریم تا رسیدن به قیمت‌های مناسب این روند ادامه داشته باشد.

حسنی مقدم تصریح کرد: سال گذشته خشکسالی شدید بود ولی امسال شرایط بهتر شده است. طبق گزارش معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش تولید خواهیم داشت. سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج تولید شد که امسال به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید. البته ممکن است این مقدار بیشتر هم باشد؛ بنابراین می‌توان گفت که امسال تولید داخل در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

وی همچنین به گسترش کشاورزی قراردادی، توسعه مکانیزاسیون و برداشت برنج و مدرن سازی شالیزارها اشاره کرد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: عمدتاً کشاورزان برنج را بعد از برداشت به بازار عرضه می‌کنند. طبیعتاً فرایند بازار هزینه‌هایی مانند نگهداری، خواب سرمایه و نظایر آن را دارد که باعث می شود قیمت برنج بالا برود.

وی اضافه کرد: نظارت خود را بر بازار برنج ادامه می‌دهیم. قیمت‌هایی هم که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد به عنوان خط کشی بود تا ناظران بر اساس آن بازار را رصد کنند. برای امسال نیز هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت محاسبه و به زودی قیمت برنج اعلام می‌شود.

او با اشاره به اینکه دستوری بودن قیمت‌ها به معنی غیر واقعی بودن آن نیست، گفت: ما در سال محصولی داشتیم که سه بار اصلاح قیمت روی آن انجام گرفت و به طور کل سیاست وزارت جهاد کشاورزی در همه محصولات تعیین قیمت واقعی است.

به گفته حسنی مقدم، ستاد تنظیم بازار امسال به این نتیجه رسید که ممنوعیت واردات برنج نداشته باشیم. ولی این به معنای واردات بیش از حد برنج نیست؛ بلکه این واردات در حد تامین کسری کشور خواهد بود و برای کل سال انجام می‌گیرد.

وی گفت: دولت تلاش می کند کمترین دخالت را در بازار داشته باشد و فعالان بازار خودشان بازار را رصد کنند. اگر زمانی نیاز به ورود دولت احساس شود حتماً مداخله خواهیم کرد. ما متولی تولید و همچنین بازار تا سفره هستیم و به همه ابعاد نگاه می کنیم.

واسطه‌ها عامل اصلی گرانی قیمت برنج

در ادامه جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج اظهار کرد: برداشت برنج برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی اواخر مرداد و شهریور تمام می‌شود و هر هزینه‌ای که دارد از فروردین تا شهریور ماه خواهد بود. در حال حاضر برنج‌های موجود در بازار، شهریور ۱۴۰۰ برداشت شده است و آن زمان قیمت بهترین برنج کیلویی ۳۵تا ۳۶هزارتومان بود و این یعنی از شهریور اتفاقی از این منظر نیفتاده که تصورکنیم به قیمت برنج اضافه شده است.

وی ادامه داد: دو مسئله در این بین وجود دارد. موضوع اول واسطه‌ها هستند که کنترل نمی‌شوند. آن‌ها زمان برداشت برنج، برنج‌ها را از کشاورز با هر قیمتی که بخواهند خریداری می‌کنند و کشاورزان نیز به دلیل نیاز مالی برنج‌ها را به آن‌ها پیش فروش می‌کنند. موضوع دیگر این است که برنج فروشی که برنج را ارزان خریده  معتقد است با اینکه خودش فروشنده برنج است ولی مصرف کننده سایر اقلام غذایی بوده پس باید برای تامین هزینه‌هایش قیمت برنج را بالا ببرد؛ بنابراین این افزایش قیمت برنج فنی، تخصصی و علمی نیست.

علیزاده شایق تصریح کرد: اینکه می‌گویند ۴۰ درصد کاهش تولید برنج داشتیم درست نیست. ما سال گذشته ۲۰ درصد کاهش آن هم نسبت به سال قبلش یعنی ۱۳۹۹ داشتیم. ده‌ها سال است که با شروع فصل برداشت برنج، قیمت برنج هم افت شدیدی پیدا می‌کند؛ پس طبیعی است که شهریور هر سال قیمت برنج کاهش یابد و این را نباید پای چیز دیگری نوشت.

دبیر انجمن برنج همچنین افزود: با توجه به افزایش تولید امسال و برداشت خوب آن، قیمت برنج کاهش خواهد یافت. البته نباید تصور کنیم که با واردات، قیمت برنج کاهش می‌یابد.

کاهش تولید عامل گرانی برنج

در این برنامه تلویزیونی محمد مختاریانی، نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج نیز افزود: سال گذشته بر مبنای اطلاعاتی که تولیدکنندگان برنج دادند ۴۰ درصد کاهش تولید برنج ایرانی داشتیم ولی مسئولان این عدد را قبول نکردند. طبیعی است که وقتی با  کاهش ۴۰ درصدی مواجهیم باید سیاست‌های متناسب با آن را اتخاذ کنیم که متاسفانه هیچ اقدامی انجام نگرفت و از آن طرف جلوی واردات با وجود کاهش تولید گرفته شد.

وی ادامه داد: در همان زمان نامه‌نگاری‌هایی با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم و اعلام کردیم اگر اقدامی صورت نگیرد شب عید برنج به بالای ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد.

مختاریانی تصریح کرد: امسال وضعیت تولید برنج بهتر شده است و واردات نیز کمک خواهد کرد. البته قرار نیست برنج خارجی جایگزین برنج ایرانی شود بلکه هرکدام بازار مختص به خود را خواهند داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر