دوشنبه, مهر 3, 1402
25.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللپانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس برگزار شد

پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس برگزار شد

پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس با هدف توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی دوکشور در مینسک برگزار گردید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس به منظور توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی بین دو کشور در شهر مینسک برگزار شد.

در این اجلاس ریاست طرف ایرانی را سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و ریاست طرف بلاروسی را پیوتر پار خومچیک، وزیر صنایع جمهوری بلاروس برعهده داشت. در اجلاس مشترک ایران و بلاروس موضوعات دارای اولویت به جهت توسعه همکاری بازرگانی و اقتصادی دو کشور مشخص شد.

از جمله توافقات صورت گرفته در این اجلاس باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • برگزاری منظم اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی
  • افزایش حجم مبادلات دوجانبه مبتنی بر اصول منفعت متقابل و توسعه اقتصادی همه جانبه و پایدار بین دو کشور
  • گسترش دامنه تجارت متقابل کالاها
  • افزایش سهم کالاهای با فناوری پیشرفته با ارزش افزوده بالا
  • فراهم کردن شرایط برابر و شفاف جهت حضور سازمان‌های طرف‌ها در مناقصات بین المللی یکدیگر

در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس، دو کشور به تفاهماتی در زمینه همکاری تجاری و صنعتی، حوزه کشاورزی و پرورش ماهی، حوزه سرمایه گذاری، حوزه زمین شناسی و منابع آبی، حوزه حمل و نقل و همکاری‌های اتاق بازرگانی دست یافتند.

لزوم توسعه تعاملات با ترسیم نقشه راه مشترک

فاطمی امین در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس با بیان اینکه ظرفیت‌های زیادی بین دو کشور برای سرمایه گذاری وجود دارد اظهار داشت: یک دوره زمانی دو ماهه پیشنهاد شده است که کارگروه‌های تخصصی شکل یابد و برنامه تعاملات طراحی شود.

وزیر صمت با اشاره به ظرفیت ایران در حوزه نفت گاز، زیست محیطی، فناوری صنایع و معادن خاطرنشان کرد: بلاروس هم در صنایع غذایی میکروالکترونیک ماشین آلات صنعتی ظرفیت‌های خوبی دارد. باید با ورود شرکت‌های توانمند تعاملات تجاری مناسبی شکل گیرد.

وی ادامه داد: ما نباید روابط دو کشور را دو جانبه ببینیم. وقتی منافع دو کشور با هم گره بخورد فرصت‌های چند جانبه ای به وجود می‌آید. بنابراین در مسیر توسعه تعاملات باید یک نقشه راه هم ترسیم شود.

فاطمی امین گفت: یکی از گزینه‌های خوب مطرح شده در تعاملات، لاستیک است. از آنجایی که برای خودروهای سواری در کشور تولید داریم ولی لاستیک ماشین‌های سنگین ما حدود ۷۰ درصد وارداتی است می‌توانیم در این زمینه تعاملی داشته باشیم.

دیدار وزیر صمت با تجار و فعالان اقتصادی در بلاروس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به مینسک با حضور در جمع تجار و فعالان اقتصادی ایرانی در بلاروس تجربه و ارتباطات ایرانیان مقیم بلاروس برای رونق تجارت در این کشور را حائز اهمیت دانست و خطاب به تجار ایرانی گفت: موضوع سرمایه گذاری و تجارت ایرانیان در بلاروس، حضور در اوراسیا وعضویت ایران در آن از جمله مسائل مهمی است که در تعاملات با دولت کشور بلاروس مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی افزود: مساله توسعه اقتصادی دو کشور و ترانزیت از ایران برای بلاروس جز اتفاقات مهمی محسوب می‌شود که در حال پیگیری است؛ رایزن اقتصادی ایران به زودی در بلاروس مستقر می‌شود.

فاطمی امین مساله همکاری مشترک شرکت‌های معدنی ایران با شرکت‌های ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین بلاروس برای تولیدات مشترک را مورد اشاره قرار داد و بحث نظام رتبه بندی محصولات صادراتی را برای برند ملی حائز اهمیت دانست.

وی یادآور شد: مباحث مالی و ویزای ایرانیان در بلاروس مسائلی است که توسط وزارت صمت در حال پیگیری است.

در این نشست، فعالان اقتصادی و تجار ایرانی در بلاروس نیز سوالات و دغدغه‌های خود را با وزیر صنعت معدن و تجارت در میان گذاشتند و وزیر به سوالات آنها پاسخ داد.

اهم سوالات و دغدغه‌های تجار ایرانی در این نشست مربوط به موضوعاتی چون «ویزای ایرانیان در بلاروس، نبود پرواز مستقیم ایران-بلاروس، مسائل پولی و بانکی، گرانی هزینه سفر به بلاروس و همچنین عدم کار فرهنگی در بلاروس برای معرفی ایران در آن کشور» بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر