جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتصادرات مجانی آب با لنج های باری به شیخ‌نشین‌های خلیج فارس

صادرات مجانی آب با لنج های باری به شیخ‌نشین‌های خلیج فارس

تصاویری از هرمزگان منتشر شده که در آن لنج های باری در حال بارگیری انبوهی از هندوانه‌ها به مقصد کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرآنلاین، بر اساس این تصاویر، هرمزگان میزبان محموله‌های هندوانه و صیفی‌جات جهت صادرات با لنج های باری از طریق بندر شهید باهنر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است. این محصولات در شهرهای حاجی‌آباد، میناب و جاسک تولید و صادر می‌شود.

چندین سال است که شهرهای کویری و خشک ایران با کاشت هندوانه و خربزه و صادرات این محصولات به سایر کشورها، عملاً آب مورد نیاز ایران را، آن هم در این شرایط بحرانی، به طور رسمی سرقت می‌کنند.

طبق گزارش‌ها، برای تولید هر کیلو هندوانه و خربزه بیش از ۲۵۰ لیتر آب نیاز است. این یعنی برای تولید یک هندوانه معمولی به وزن ۴ کیلوگرم، هزار لیتر آب مصرف می‌شود. مدت‌هاست که کارشناسان هشدار کم‌آبی می‌دهند. از یک طرف کشورهای ترکیه و افغانستان با سدسازی مانع ورود آب به ایران شده و ریزگرد و گردوغبار را روانه کشورمان کرده‌اند، از طرف دیگر کم‌آبی و کم‌بارشی در داخل کشور هم باعث شده زاینده‌رود و بسیاری دیگر از رودها و تالاب‌های مهم خشک شوند. پدیده فرونشست هم به‌صورت وحشتناکی در حال گسترش است.

در چنین شرایطی واقعاً چه اصراری به ادامه کشت هندوانه و خربزه وجود دارد؟! از این وضعیت حتی کشاورزان هم سود نمی‌برند. زیرا در نهایت با قحطی آب، آن‌ها هم قادر به کشاورزی نیستند و حتی نمی‌توانند محصولات عادی و کم‌آب‌بر را هم کشت کنند.

صادرات هندوانه و صیفی‌جات با لنج های باری به سایر کشورها قصه پرغصه دیگری است. واقعاً هیچ نهاد ناظری نیست که جلوی این صادرات رسمی، اما غیرقابل توجیه و کُشنده را بگیرد و کشورمان را بیش از این درگیر جنگ آب نکند؟!

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر