شنبه, مهر 1, 1402
19.7 C
Rasht
خانهمناطق آزادبه دلیل ایرادات اساسی امکان توسعه منطقه آزاد انزلی وجود ندارد

به دلیل ایرادات اساسی امکان توسعه منطقه آزاد انزلی وجود ندارد

نماینده شهرستان بندرانزلی درباره طرح مصوب شده الحاق مناطق لکه ای به منطقه آزاد انزلی گفت: این طرح ایرادات اساسی داشته و با بندهای مهم اصول ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مغایرت و مشکلات ساختاری دارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از روابط عمومی دکتر احمد دنیامالی، نماینده شهرستان بندرانزلی درباره طرح مصوب شده مجلس درباره الحاق مناطقی از رشت و صومعه سرا، خمیران و فرودگاه رشت به منطقه آزاد انزلی گفت: این طرح از  اوایل دهه ۹۰ در مجلس و کمیسیون اقتصادی مطرح بود و در خرداد ۹۹ توسط کمیسیون اقتصادی به صحن مجلس آورده شد و در آن زمان هم رای آورد. ولی به دلیل ایرادات اساسی در شورای نگهبان رد شد و مجددا به کمیسیون اقتصادی برای رفع نقایص برگشت خورد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از ایرادات این طرح اسم منطقه آزاد بود که با پافشاری نماینده و درخواست به حق مردم انزلی عوض نشد. این طرح قابلیت اجرایی ندارد چون این مناطق منفصل از منطقه آزاد انزلی هستند و گمرک نمی‌تواند نظارت لازم را در زمینه ورودی و خروجی کالا به این مناطق داشته باشد و مصداق بارز کوچک سازی جیب دولت و برخلاف اصول اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری است.

نماینده شهرستان بندرانزلی درباره سایر ایرادات این طرح تاکید کرد: وقتی ما می‌توانیم فرودگاه را به منطقه آزاد انزلی وصل کنیم که فرودگاه در داخل منطقه آزاد باشد که این امر در باب فرودگاه سردار جنگل صدق نمی‌کند. ما در شرایط فعلی نمی‌توانیم بار اضافی روی شانه دولت بگذاریم، چطور می‌توانیم مناطق صنعتی رشت و صومعه سرا و خمیران را با آن حجم هکتاری محصور کنیم و به آن‌ها معافیت مالیاتی دهیم؟

دکتر احمد دنیامالی درباره سایر مناطق اضافه شده به این طرح که روستاهای اطراف منطقه آزاد انزلی هستند گفت: چرا باید روستاهای اطراف که همه زمین‌های آن‌ها کشاورزی و زراعی است را به منطقه آزاد متصل کنیم. چگونه می‌توانیم زمین‌های کشاورزی را جزو‌ منطقه به حساب بیاوریم که هیچ کار صنعتی و تولیدی نمی‌توانیم در آن انجام دهیم. آیا این اضافه شدن صرفاً برای خرید و فروش و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی نیست؟ آیا این طرح صرفا پاسخی به نیازهای خریداران و فروشندگان زمین‌ها که برخی از آنان نزدیکان چهره‌های سیاسی و اسپانسرهای انتخاباتی برخی افراد هستند، نیست ؟

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر