جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیرضایت نسبی واحدهای تولیدی از قطع برنامه ریزی شده برق شهرک ها...

رضایت نسبی واحدهای تولیدی از قطع برنامه ریزی شده برق شهرک ها و نواحی صنعتی کشور

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، قطع برق خارج از برنامه در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور به‌شدت کاهش یافته که با رضایت نسبی همراه بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، “علی رسولیان” اظهار داشت: از ابتدای تابستان امسال تاکنون قطع برق شهرک ها و نواحی صنعتی به‌صورت برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی انجام گرفته است. همین مسئله سبب شده تا واحدهای صنعتی کوچک و متوسط به‌راحتی بتوانند به برنامه‌ریزی‌های تولیدی خود بپردازند.

وی گفت: امسال حتی در برخی از روزها هیچ قطعی برق شهرک ها و نواحی صنعتی خارج از برنامه رخ نداده است. در برخی روزها نیز کل قطعی برق خارج از برنامه در حد فقط یک ساعت بوده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: قطع برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی برق شهرک ها و نواحی صنعتی، به دلیل همکاری و هماهنگی مناسب بین بخشی در وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و نیرو بوده است. این مهم با پیگیری‌های سازمان و تعامل بسیار خوب شرکت توانیر به وقوع پیوست و از بروز اختلال در کسب و کار تولیدی صنایع جلوگیری کرد.

رسولیان با بیان این‌که به دلیل عدم سرمایه‌گذاری‌های مناسب و کافی در حوزه تأمین برق، چند سالی است که در فصل تابستان با کمبودهایی مواجه هستیم، ادامه داد: سال گذشته هم به همین دلیل با قطعی برق بدون برنامه ریزی صنایع مواجه شدیم که این موضوع اثرات منفی برای صنایع به وجود آورد. اما امسال با برنامه‌ریزی‌های لازم، فعالان اقتصادی می‌توانند برنامه‌ریزی مؤثری برای فعالیت پایدار خود داشته باشند و رضایت نسبی آن‌ها به‌وجود آمده است.

وی در ادامه با یادآوری تأکید وزیر صمت درخصوص بهره وری مصرف برق در کشور، گفت: با تأکیدات انجام شده و با استفاده از مشاوران خبره به دنبال افزایش بهره وری و کاهش مصرف برق شهرک ها و نواحی صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط هستیم. در این حوزه برنامه‌ریزی‌های اصولی و کارشناسی با استفاده از آخرین راهکارهای علمی و دیدگاه‌های بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به تأمین زیرساخت‌های لازم، از جمله برق پایدار واحدهای صنعتی نیز اشاره و بیان کرد: علاوه بر تأمین برق شهرک ها و نواحی صنعتی در فازهای عملیاتی که با همکاری شرکت‌های استانی وزارت نیرو انجام می‌گیرد، برنامه‌ریزی و مشوق‌هایی برای توسعه نیروگاه‌های خود تأمین و مقیاس کوچک درنظر گرفته شده است. به‌طوری که تاکنون نزدیک به ۵۰۰ مگاوات برق صنایع از این طریق وارد مدار شده و صنایع بزرگ نیز حدود ۳۰۰ مگاوات برق تولید کرده‌اند.

رسولیان درخصوص تمهیدات لازم برای ترغیب واحدهای تولیدی به ایجاد نیروگاه‌های برق خودتأمین، اظهار داشت: اگر واحد صنعتی به دنبال ساخت و راه اندازی نیروگاه خود تأمین باشد، شرایط لازم از جمله زمین، گاز و دیگر الزامات مورد نیاز را فراهم می‌کنیم. همچنین وزارت نیرو متعهد شده است که اگر واحدی برق مازاد داشته باشد، این برق مازاد را خریداری کند.

رسولیان، راه اندازی شهرک‌های صنعتی انرژی خورشیدی را راهکار دیگری درخصوص تأمین برق پایدار صنایع  دانست و افزود: مجوزهای ساخت این نوع شهرک‌های صنعتی در برخی استان‌ها اخذ شده و اکنون درحال ورود به فرآیند ساخت هستند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه‌کرد: همچنین برخی نیروگاه‌های وزارت نیرو نیز در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور آماده افتتاح و بهره ‌برداری هستند.

رسولیان در پایان گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در تولید برق با وزارت نیرو مشارکت کرده است. در این راستا برای ایجاد ۱۴ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید به‌صورت مشارکتی تفاهم شده که در دستور کار و پیگیری جدی قرار دارد و به نتایج خوبی نیز رسیده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر