پنجشنبه, شهریور 30, 1402
23.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللاولین پرواز رشت به آستراخان/کاهش موانع تجاری ایران و روسیه

اولین پرواز رشت به آستراخان/کاهش موانع تجاری ایران و روسیه

رییس اتاق بازرگانی گیلان گفت: کاهش جدی موانع تجاری در ماه‌های اخیر به عنوان یک اتفاق بزرگ برای توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، هادی تیز هوش تابان در محل سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه در جمع مقامات استان آستراخان با تاکید بر روابط رو به گسترش تجاری میان ایران و روسیه گفت: هیات تجاری گیلان با اولین پرواز رشت به آستراخان وارد این استان شده است. تمام تلاش طرف ایرانی در گیلان برقراری و تداوم این پرواز و انتظار از رویکرد همراهی محور همیشگی مقامات روسی به‌ویژه سفارت روسیه در ایران است. البته ما از این همراهی و همکاری که همواره از سوی مقامات روسی در ایران می‌بینیم، تشکر می‌کنیم.

رییس اتاق بازرگانی گیلان همچنین به سابقه تاریخی گیلان و آستراخان به جهت سابقه تجاری این دو کشور و به ملاقات اخیر رییس جمهور روسیه با مقام معظم رهبری اشاره و از این دیدار به عنوان دیداری بسیار ارزشمند برای توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و گشایش در توسعه مبادلات تجاری یاد کرد.

وی اظهار داشت: پرواز مستقیم رشت- آستراخان روسیه یک زیرساخت بسیار مهم جهت تسهیل در فعالیت‌های تجاری برای بازرگانان و تولیدکنندگان خواهد بود؛ تا طرفین ضمن تسریع در مبادلات تجاری بتوانند در کمترین زمان ممکن در صورت حضور در بازارهای هدف دو طرف با یکدیگر همکاری داشته باشند.

تیز هوش تابان از این پرواز در این برهه تاریخی که تحریم‌ها همچنان بر اقتصاد ایران سایه انداخته، به عنوان اقدامی مثبت برای اقتصاد ایران در بازار هدف فدراسیون روسیه یاد کرد.

وی با اشاره به تبلیغات منفی شبکه‌های معاند در روزهای اخیر به دنبال راه اندازی پرواز مستقیم رشت آستراخان گفت: حملات رسانه‌ای برخی شبکه‌های خارجی معاند، موجب علاقه‌مندی بیشتر ما برای توسعه امکانات زیرساختی است.  در این شرایط، سعی می‌شود همگام با سیاست‌های حاکمیت که در راستای تقویت دوستی و همکاری با کشورهای همسایه است، برنامه ها و اهداف خودمان را نیز در این زمینه تقویت کنیم.

تیزهوش تابان گفت: امروز فرصت برای تجارت ایران و روسیه کاملا مهیا است. دو کشور در بالاترین سطح روابط سیاسی قرار دارند و با چنین روابط سیاسی تجارت هم باید گسترش یابد.

وی ادامه داد: ما در آستراخان دوستان دولتی بسیار گرانقدری داریم که از گذشته با ایرانی‌ها رابطه صمیمانه و دوستانه‌ای داشته‌اند و از این دوستی و پایبندی مفتخریم.

رییس اتاق بازرگانی گیلان به برخی از مشکلات گذشته که اکنون با همکاری طرف روسی در آستراخان برطرف شده است و به ورود ایران به اتحادیه اوراسیا که یک اتحادیه اقتصادی و اعضای آن را کشورهای بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل می‌دهند اشاره و اظهار کرد:از مشکلات ما بعد از اوراسیا موضوع گواهی‌های ct ۳ بود که با پیگیری سازمان توسعه تجارت ایران و سفارت ایران در روسیه برطرف گردید.

وی به مشکل سال قبل مربوط به مرکبات و سم زدایی محصولات کشاورزی و مشکلات کشاورزی صادراتی اشاره داشت و در این باره هم گفت: روسیه استانداردهایی برای واردات محصولات غذایی دارد و ایران هم تلاش می‌کند تا محصولات غذایی و کشاورزی را منطبق با بازار هدف صادر کند.

پرواز گیلان آستراخان اهمیت بالایی برای تجارت دو کشور دارد 

دنیس آفاناسیف معاون هیئت دولت آستراخان روسیه نیز از این دیدار ابراز خرسندی کرد و ‌ پرواز مستقیم رشت آستراخان روسیه را بااهمیت دانست. وی گفت:  بیش از ۲۵ سال است که ارتباط نزدیک و رابطه دوستانه بین گیلان و آستراخان وجود دارد، ۳۰ سال پیش این روابط شروع شد و طی مدت ذکر شده تقویت گردید.

به گفته معاون هیئت دولت آستراخان، در این سال ها کارهای بزرگی انجام گرفته که برای ما در آستراخان بسیار مهم و ارزشمند است.

آفاناسیف در ادامه‌ به اقدامات بزرگ انجام شده دو کشور در طی سال‌های گذشته برای تحکیم روابط پرداخت و گفت: اولین کار در سال ۲۰۰۱ سرکنسولگری ایران در آستراخان ‌و پس از چند سال بعد هم بازگشایی سرکنسولگری روسیه در رشت بوده است. یکی از کارهای تاثیرگذار دیگر افتتاح شعبه میربیزنس بانک در آستراخان بود که تبدیل پول ملی دوکشور با یکدیگر در توسعه مبادلات تجاری بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه را هم از بهترین و بزرگ‌ترین کارهای سال های اخیر برشمرد و ادامه داد: با مدیریت دو استان گیلان و آستراخان و ایجاد این سرای تجاری می‌توان روابط و توسعه همکاری‌های ما را بیش از بیش مضاعف کند. اکنون ۱۳۹ شرکت در آستراخان با سرمایه ایرانی در حال فعالیت هستند.

آفاناسیف افزود: این روابط می تواند در فعال کردن کریدور شمال جنوب نقش بسزایی داشته باشد.

وی با اهمیت جلوه دادن کریدور شمال جنوب و احداث بندر فعال توسط خزر شیپینگ که سهام دار عمده آن جمهوری اسلامی ایران است عنوان کرد: در واقع حمل و نقل کالا توسط خزر شیپینگ که فعالیت جدی در حمل و نقل دارد از دیگر موارد مهمی محسوب می‌شود که در تجارت دو کشور دارای اهمیت است.

معاون هیئت دولت آستراخان گفت: ما نه تنها در تجارت با هم همکاری داریم بلکه در زمینه آموزش و گردشگری هم با طرف ایرانی تلاش می کنیم تا روابط خودمان را توسعه دهیم. در آستراخان کارهای فرهنگی بزرگی هم انجام شده است که ساخت و نصب مجسمه شاعر بزرگ ایرانی عمر خیام کار بزرگی بوده است. اجرای این پروژه‌ها سبب نزدیکی دولت‌ها و ملت ما خواهد بود.

آفاناسیف تصریح کرد: نهایتا مهمترین کار دیگر برقراری مستقیم پرواز رشت آستراخان بوده است که بسیار اهمیت بالایی برای تجارت و بازرگانی ‌در حوزه‌های دیگر دارد.

وی گفت: امیدواریم همکاری‌های ما در آینده توسعه یابد و سفر این هیئت در این هفته در آستراخان نتیجه خوبی برای دو استان به دنبال داشته باشد.

او در ادامه به صحبت‌های برخی از تجار اعزامی حاضر در جلسه در زمینه‌های مختلف از جمله کشت فرا سرزمینی پرداخت و گفت: ما از اطلاعات شرکت ها ، نوع محصول و مقدار زمین آمادگی داریم که همکاری کنیم و اینکه طرف ایرانی به دنبال عرضه این محصولات برای بازار روسیه است یا دیگر بازارهای دنیاست؟

وی با تاکید بر اینکه بر اساس قوانین روسیه می‌توانیم در این بخش با هم همکاری داشته باشیم اضافه کرد: برای این کار اولین اقدام ایجاد شرکت حقوقی در ر روسیه است و وقتی شرکت حقوقی ایجاد شد می‌توان حتی قرارداد بلند مدت بست.

دنبال تجارت باز با یکدیگر باشیم 

استانیسلاو سینچنکو رییس اتاق بازرگانی استان آستراخان نیز با اشاره به اینکه باید به دنبال تجارت باز با هم باشیم، ضمن استقبال از سفر هیئت تجاری از گیلان به آستراخان گفت: تجارت ما با هم باید گسترش یابد. اکنون ۴۰ نفر از ایرانی‌ها عضو اتاق بازرگانی آستراخان هستند ما ارتباطات نزدیکی با هم داریم و مشکلات پیش رو را حل کرده و با تجار هم ارتباط آنلاین داریم.

وی به کشاورزی و تولید یک محصول گیاهی به نام شیرین بیان در روسیه اشاره داشت و افزود: پنج هزار هکتار زمین برای تولید این محصول در اختیار داریم. اتاق بازرگانی آستراخان کمک می‌کند تا سرمایه گذار از شروع تولید تا محصول مورد حمایت قرار گیرد. اما نخستین گام این است که یک شخصیت حقوقی در این استان ثبت شود.

سینچنکو افزود: بعد از این مرحله مشخص می‌شود در چه زمینه و برای تولید چه محصولی سرمایه گذار ایرانی تمایل به ورود دارد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر