سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهمناطق آزادجذابیت ها و امتیازات مناطق آزاد با مالیات ارزش افزوده از بین...

جذابیت ها و امتیازات مناطق آزاد با مالیات ارزش افزوده از بین رفته است

وزیر اقتصاد: تکلیف به دولت برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد، باعث از بین رفتن جذابیت‌ها و امتیازات این مناطق و نارضایتی فعالان اقتصادی شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، احسان خاندوزی در نشستی با اعضای فراکسیون مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما به هیچ وجه موافق کاهش معافیت‌های مناطق آزاد نبوده و نیستیم، آن هم در شرایطی که همه دنیا به سمت جذاب‌تر کردن این مناطق پیش می‌روند.

وی با اشاره به مکلف شدن دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مطابق قانون بودجه سال 1401 کل کشور گفت: نظر کارشناسی ما این است که مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی باید معاف از مالیات بر ارزش افزوده باشند؛ چرا که اساسا مهمترین امتیاز منطقه آزاد، معافیت  مالیاتی این مناطق است.

وزیر اقتصاد یادآور شد: عملا تبصره (1) و (3) ماده 17 قانون بودجه سال جاری، به نحوی نگارش یافته که فعالان اقتصادی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، عملا باید دو بار مالیات بر ارزش افزوده بپردازند.

وی گفت: برای حل این مشکل، ما آیین‌نامه‌ای را در هیئت دولت به تصویب رساندیم تا اصلاحیه‌ای بر ماده 17 که تبدیل به یک گرفتاری بزرگ در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی شده است، اعمال شود.

خاندوزی  ادامه داد: در این قانون، صادرات کالا از قلمرو گمرکی سرزمین اصلی به مناطق آزاد نیز به مواردی چون “محصور بودن”، “داشتن تراز تجاری مثبت” و نیز اینکه منطقه مزبور “مرکز جمعیتی” نباشد، مشروط شده است. در حالیکه بر اساس استعلام ما، عملا هیچ کدام از مناطق آزاد کشور، حائز هر 3 شرط به طور همزمان نیستند.

وزیر اقتصاد گفت: نه تنها در هیچ جایی از این قانون، به خرید و فروش کالا در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، معافیت تعلق نگرفته، بلکه در ماده 2 آن، حتی همین معاملات را نیز مشمول مالیات بر ارزش افزوده کرده است.

وی در پاسخ به درخواستی مبنی بر اختصاص عوارض آلایندگی صنایع به خود استان‌ها و شهرستان‌های میزبان نیز، گفت: این جزو دغدغه‌های جدی ما محسوب می‌شود که چرا مردم یک شهر در حال تحمل سختی و آلودگی هستند اما عوارض آلایندگی آن، در جای دیگری مصرف شود.

خاندوزی گفت: در این خصوص یک تیم کاری در سازمان امور مالیاتی، مستقر شده که به طور مشخص، وظیفه آن بازگرداندن عوارض دریافتی صنایع آلاینده به شهر محل استقرار خواهد بود.

وی اعلام کرد: به کمک این گروه کاری، تمام پرونده‌های مذکور را مورد بررسی قرار دادیم و بالای 95 درصد عوارض آلایندگی دریافتی را به خود استان‌ها برگرداندیم.

خاندوزی افزود: در مورد برخی صنایع مثل نفت، که عوارض آلایندگی یک شرکت، دو یا چند استان را درگیر می‌کند نیز در قانون پیش‌بینی شده است که سازمان برنامه و بودجه، هیئتی را با دعوت از سازمان امور مالیاتی تشکیل داده و آنجا بنشینند و تفکیک سهم هر استان را انجام دهند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر