یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادتشریح روند بررسی لوایح ایجاد سه منطقه آزاد

تشریح روند بررسی لوایح ایجاد سه منطقه آزاد

معاون پارلمانی رئیس جمهور روند بررسی لوایح دولت درباره ایجاد سه منطقه آزاد دوغارون، سرخس و مازندران را تشریح کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در مورد لوایح دولت مبنی بر ایجاد سه منطقه آزاد تجاری صنعتی در دوغارون، سرخس و مازندران و تاثیر آن بر اقتصاد اظهار داشت: یکی از راهکارهای پیشرفت کشورها از طریق همین مناطق آزاد است. کشورها باید بتوانند سرمایه گذاران را جهت سرمایه‌گذاری جذب کنند تا بیایند در این مناطق مشغول به فعالیت شوند.

وی کاهش بروکراسی اداری و دیوان سالاری را در ترغیب سرمایه گذاران مؤثر دانست و افزود: این امر باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران امکان تحرک بیشتری داشته باشند و به نوعی یک مشوق برای سرمایه گذاری به شمار می‌رود.

معاون پارلمانی ریاست جمهوری به تلاش کشورها برای جذب سرمایه‌گذاران جهت سرمایه‌گذاری در کشورشان اشاره کرد و گفت:  سرمایه‌گذاری یعنی تولید، اشتغال، و رونق اقتصادی؛ به همین جهت در ایران هم این کار آغاز شده است و دولت تمام تلاش خود را جهت جذب سرمایه‌گذاران به کار بسته است، اما ضعف‌ها و اشکالاتی هم دیده می‌شود.

حسینی ادامه داد: یک زمانی گفته می‌شد مناطق آزاد به جای اینکه مرکز صادرات باشد، به مرکز واردات تبدیل شده است؛ اما امروز گزارشی که آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد ارائه کرده نشان می‌دهد تراز صادرات و واردات مثبت شده است. یعنی به همان اندازه که واردات انجام می‌گیرد صادرات هم صورت می‌پذیرد. اما قطعاً در آینده باید صادرات از این مناطق افزایش یابد.

وی در مورد روند بررسی و وضعیت لایحه‌ای که در ابتدا دولت برای ایجاد سه منطقه آزاد ارائه کرد، توضیح داد: مجلس ایراداتی را به این لایحه گرفت و بعد به شورای نگهبان رفت و مجدد به مجلس برگشت؛ چون نظر شورای نگهبان تامین نمی‌شد در مجلس معطل ماند؛ بر همین اساس دولت برای تامین نظر شورای نگهبان این لایحه را در قالب سه لایحه جداگانه داد و برای هر کدام دلایلی را ذکر کردیم.

حسینی ادامه داد: در حال حاضر این لوایح در مجلس مجدد در حال بررسی است. ما در کشور 15 منطقه آزاد تجاری داریم که اگر این سه منطقه آزاد هم به تصویب شورای نگهبان و مجلس برسد، تعداد مناطق آزاد کشور 18 منطقه خواهد شد.

معاون پارلمانی ریاست جمهوری تاکید کرد: قرار نیست دائماً به تعداد مناطق آزاد افزوده شود. اما جاهایی که ضرورت دارد باید این کار انجام گیرد تا در کشور توازن به وجود آید.

حسینی با بیان اینکه تصمیم‌گیری جهت ایجاد مناطق آزاد بر اساس آمایش سرزمینی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در برخی مناطق، منطقه آزاد داشتیم و در برخی جاها نداشتیم؛ این کار از یک بُعد برای ایجاد توازن است تا در مناطق مرزی کشور یک رونق اقتصادی شکل گیرد تا محرومیت مناطق مرزی کاهش یابد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر