سه شنبه, آذر 8, 1401
13.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادوزیر اقتصاد بر دبیرخانه مناطق آزاد تجاری - صنعتی نظارت داشته باشد

وزیر اقتصاد بر دبیرخانه مناطق آزاد تجاری – صنعتی نظارت داشته باشد

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی گفت: در مناطق آزاد نباید قائل به ثبت سفارش بود بلکه در این مناطق واردات کالا صرفا بایستی در هنگام ورود به مناطق آزاد در گمرک ثبت آماری شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، نشست مشترک فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه مشترک با وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. در این جلسه نمایندگان نظارت کامل وزیر اقتصاد بر امور و عملکرد مناطق آزاد را خواستار شدند.

همچنین نمایندگان عضو این فراکسیون تاکید کردند، اگر قرار است جایگاه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت اقتصاد باشد باید به یکی از معاونت‌های وزارت تبدیل و تمامی امور به این ساختار انتقال یابد. اگر هم بنا نیست چنین حکمی عملی شود؛ این حوزه باید به ریاست جمهوری منتقل شود.

یکی دیگر از مطالبات این فراکسیون که معطوف به مباحث تقنینی می‌شد، اصلاح قانون مربوط به حذف مالیات ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود. همچنین اعضای فراکسیون خواستار هم جهت کردن مدیریت برای اداره بهینه مناطق و تبدیل این مناطق به سکوی صادرات و ارتقای جایگاه آن‌ها در اقتصاد ملی شدند.

همچنین معصومه پاشائی بهرام رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی اجرای حکم ماده ۱۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد را مورد تاکید و توجه ویژه قرار داد و گفت: در مناطق آزاد نباید قائل به ثبت سفارش بود بلکه در این مناطق واردات کالا صرفا بایستی در هنگام ورود به مناطق آزاد در گمرک ثبت آماری شود که متاسفانه چند سالی است این ظرفیت قانونی معطل مانده است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: پیگیر هستیم کارگروه تدوین آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده تشکیل و قواعد لازم در این مورد پیش بینی شود تا بتوان از ظرفیت مزیتی این ماده قانونی به نفع تولید کالا و خدمات در مناطق آزاد بهره گرفت.

وی همچنین تاکید کرد که وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌بایست طبق قانون بر فعالیت دبیرخانه مناطق آزاد نظارت کند و در برابر مجلس پاسخگو باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر