چهارشنبه, آذر 2, 1401
21.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشوضعیت نامشخص قیمت رب گوجه فرنگی و تن ماهی

وضعیت نامشخص قیمت رب گوجه فرنگی و تن ماهی

میررضوی دبیر سندیکای صنایع کنسروی گفت: پس از گذشت  ۳ماه هنوز دولت قیمت رب و کنسرو تن ماهی را اعلام نکرده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرآنلاین، صنایع کنسروی کشور همچون سایر صنایع با چالش‌های بسیاری مواجه هستند. عدم تعیین قیمت رب گوجه فرنگی و تن ماهی مشکل بزرگ این صنایع به حساب می‌آید. با این وجود اصلی ترین چالش این روزهای صنایع کنسروی به محصول پرمصرف رب گوجه فرنگی برمی‌گردد که به دلیل عدم اعلام قیمت این محصول از سوی بخش دولتی، تولیدکنندگان در چند ماه گذشته بلاتکلیف مانده‌اند.

در زمان اوج تولید دولت کارخانجات رب را بلاتکلیف گذاشته است و قیمت اعلام نمی کند

سید محمد میررضوی دبیر سندیکای صنایع کنسروی ایران گفت: پس از ۳ ماه هنوز قیمت رب و تن ماهی توسط دولت اعلام نشده در حالیکه الان اوج تولید است و عدم قیمتگذاری به موقع موجب وقفه در تولید رب و نیاز کشور به واردات می‌شود. در بحث قیمت‌ گذاری رب گوجه فرنگی و کنسرو تن ماهی باید گفت که در بین ۱۵۰ قلم کالای کنسروی روی این دو محصول قیمت‌ گذاری دستوری اجرا شده است. در حالی که قیمت گذاری دستوری در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست.

میررضوی افزود: ضمن اینکه در حال حاضر در مورد رب گوجه فرنگی در اوج تولید قرار داریم. واحدهای تولید کننده باید برای یکسال آینده کشور تولید کنند تا به واردات رب گوجه فرنگی نیازی نباشد. اما در حال حاضر همه بلاتکلیف هستند و نمی‌دانیم با چه قیمتی باید رب را به بازار عرضه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: کلیه آنالیزهای رب را چندین بار به سازمان حمایت و وزارت جهاد داده‌ایم و وزارت جهاد هم این آنالیز قیمت را تایید کرده است. اما تا این لحظه هنوز در مورد قیمت رب گوجه فرنگی که باید توسط خود دولت تعیین شود؛ هیچ اقدامی انجام نشده است.

میررضوی با بیان اینکه ما افزایش قیمت نمی‌ خواهیم بلکه به دنبال قیمت واقعی هستیم، افزود: هیچ واحد تولیدکننده‌ای علاقمند نیست قیمت محصول تولیدی افزایش یابد چون سهم فروش کاهش پیدا می‌کند. بنابراین مطالبه ما از مسئولین، قیمت عادلانه و قیمت واقعی است.

دبیر سندیکای صنایع کنسروی ایران در ادامه اظهار داشت: ما حتی با مسئولین تراز اول از جمله معاون اول رئیس جمهور مکاتبه انجام دادیم و بیش از صد واحد تولید کننده رب درخواست کردند که آنالیز قیمت رب بررسی شود و قیمت را به ما اعلام کنند؛ آن هم در شرایطی که ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد هم آن را قبول کرده است اما هنوز قیمت را اعلام نکرده اند و نمی‎دانیم چه خصومتی با این صنف و صنعت وجود دارد.

اگر به دلیل عدم قیمت گذاری، در تولید وقفه به وجود آید و تولید به کارخانه نرسد مسلما مجبوریم رب گوجه فرنگی از خارج از کشور وارد کنیم.

عدم اعلام به موقع قیمت رب گوجه فرنگی کشور را به سمت واردات سوق می دهد

میررضوی در پاسخ به این سوال که اعلام نشدن به موقع قیمت رب گوجه فرنگی و کنسرو تن ماهی چه تبعاتی به همراه دارد، گفت: وقتی محصول تولید شده باید در بازار توزیع شود اما قیمت مشخص نیست، محصول به بازار می‌رود و مسئولین تعزیراتی می‌آیند و سریعا جریمه می‌کنند. به این معنا که بسیاری از واحدهای ما دارای پرونده تعزیراتی هستند و میلیون‌ها تومان جریمه شده‌اند.

وی تصریح کرد: به عبارتی می‌توان گفت یک سیستم رعب و وحشت در صنعت ایجاد کرده‌اند. لذا واحدهای تولیدی که توان دارند دیرتر محصول شان را به بازار می‌فرستند، اما آن‌هایی که چندان توان ندارند کاملا بلاتکلیف هستند. بنابراین مسئولین باید احساس مسئولیت کنند نه اینکه موضوعی به این مهمی را به حال خود رها کنند.

این فعال صنعت گفت: اگر مسئولین فکر می کنند قیمت گوجه فرنگی پایین می‌آید واحدهای تولیدی ما آمادگی دارند که در صورت پایین آمدن قیمت گوجه، قیمت رب را تعدیل کنند.

وی افزود: البته با وضعیت فعلی و وقوع سیل در کشور قطعا شاهد کاهش قیمت گوجه فرنگی نخواهیم بود. الان هم قیمت گوجه فرنگی برای کارخانه داران بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم است.

میررضوی با بیان اینکه امسال قیمت گوجه فرنگی نسبت به سال قبل ۳ برابر شده است، گفت: با این وجود واحدهای تولیدی رب گوجه فرنگی خواهان قیمت عادلانه هستند تا بتواند سرپا بایستند.

وی ادامه داد: مساله حیاتی این است که در صورت ایجاد وقفه در تولید و عدم رسیدن تولید به کارخانه، مجبور می‌شویم رب از خارج از کشور وارد کنیم و این برای ما تاسف بار خواهد بود.

با توجه به قیمت دلار، صادرات برای واحدهای تولیدی توجیه اقتصادی دارد. لذا اگر روند تولید محصولات طبیعی باشد صادرات هم خوب پیش می‌رود.

توان صادراتی ما برای ارسال صنایع کنسروی از جمله رب به بازارهای جهانی بالا است

میررضوی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان چشم انداز صادراتی برای محصولات کنسروی به کشورهای مورد اشاره وزیر جهاد یعنی چین و روسیه متصور شد، گفت: همانطور که می‌دانید با توجه به اتفاقات اخیر و جنگ روسیه و اوکراین در بخش مواد غذایی مشکلاتی به وجود آمده و بازار در مورد برخی محصولات از جمله غلات و همچنین صنایع کنسروی به نحوی است که قیمت‌ها هنوز تثبیت نشده است و باید منتظر باشیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

وی ادامه داد: با این وجود اگر تولید محصولات ما روند طبیعی داشته باشد روند صادرات هم خوب پیش می‌رود. به طوری که در مورد رب گوجه فرنگی ما الان حرف اول را در منطقه می‌زنیم. اما متاسفانه تصمیم گیری نهایی مسئولین در مورد قیمت رب گوجه فرنگی ۳ ماه ما را بلاتکلیف گذاشته است و این می‌تواند به صادرات آسیب وارد کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر ما امکان صادرات صنایع کنسروی از جمله رب گوجه فرنگی را داریم. با توجه به اینکه قیمت دلار هم بسیار موثر است صادرات توجیه دارد. البته باز هم تاکید می‌کنم مشروط بر اینکه تولید به موقع انجام گیرد، در غیر اینصورت میزان ضرر و زیان کشاورزان و کارخانه‌های صنعتی بسیار بالا خواهد بود.

وی در پایان در خصوص میزان تولید سالانه رب گوجه فرنگی در کشور گفت: سالانه بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ هزار تن تولید رب گوجه داریم. البته در سال‌هایی که نزولات کاهش پیدا می‌کند از میزان تولید تقریبا تا ۱۰۰ هزار تن کاسته می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر