سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانههشتگ مجلستوسعه پتروپالایشگاه ها، راهکاری سریع برای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی

توسعه پتروپالایشگاه ها، راهکاری سریع برای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی

به اعتقاد رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی توسعه پتروپالایشگاه ها سریع‌ترین راهکار برای خنثی سازی تحریم‌های نفتی به شمار می رود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، فریدون حسنوند درباره سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد دلاری برای توسعه پتروپالایشگاه ها که در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته است، گفت: یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران قطع وابستگی به خارج از کشور در حوزه انرژی بوده است. از طرف دیگر هم رهبر معظم انقلاب بارها به این موضوع تاکید داشتند که از خام فروشی منابع انرژی جلوگیری به عمل آید.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: احداث پتروپالایشگاه ها که در دستور کار دولت سیزدهم است، مانع خام فروشی خواهد شد و افزایش تولید فراوردهای نفتی و قطع وابستگی به خارج از کشور در این حوزه را به ارمغان می‌آورد.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها شرایط کشور را در واردات بخشی از فراوردها از جمله بنزین سخت کرده بود، تصریح کرد: اگر به سمت احداث پالایشگاه نرویم برای واردات فراوردهای نفتی باید میلیاردها دلار در سال هزینه کنیم.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: احداث پالایشگاه یکی از سیاست‌های دولت به شمار می‌رود که منجر به جلوگیری از خام فروشی، افزایش اشتغال، ارزآوری برای کشور و کم اثر کردن تحریم‌ها می‌شود.

حسنوند ادامه داد: برخی از کشورها به رغم عدم برخورداری از منابع نفتی و گازی از بزرگترین فروشندگان فراوردهای نفتی هستند. ایران نیز باید به این سمت حرکت کند که در عین برخورداری از منابع غنی نفتی، پالایشگاه‌های داخل کشور را توسعه دهد.

وی ادامه داد:‌ گسترش سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی و صدور خدمات فنی مهندسی در بیشتر کشورهای دنیا نیز باید همچنان در سیاست دولت وجود داشته باشد که از جمله مهم‌ترین و سریع‌ترین راهکارهای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی به حساب می‌آید.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تفاهم‌نامه مشارکت و تأمین مالی ساخت پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» که درهفته گذشته توسط رییس جمهور امضاء شد، افزود: این تفاهم نامه گواه بروز دیدگاهی جدید در دولت سیزدهم است و نشان از اهتمام دولت، وزارت نفت و کمیسیون انرژی مجلس در توسعه پتروپالایشگاه ها دارد.

حسنوند در پایان خاطرنشان کرد: تامین خوراک مورد نیاز این پالاشگاه‌ها هم از نکات بسیار مهم بود که منابع مالی لازم برای آن در نظر گرفته شده است. در نهایت باید گفت که تمام این شرایط به بهبود اقتصاد و معیشت مردم می‌انجامد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر