سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهبازارگردیبورستزریق ۶۰۰۰ میلیارد تومان به بورس توسط صندوق توسعه ملی

تزریق ۶۰۰۰ میلیارد تومان به بورس توسط صندوق توسعه ملی

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه آخرین وضعیت تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه را تشریح کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، امیرمهدی صبائی گفت: تا کنون ۶۰۰۰ میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است. آخرین واریزی نیز در روز شنبه ۱۵ مرداد و به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان صورت گرفت. با احتساب این مبلغ میزان واریزی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه به ۶۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

وی به این سوال که چه میزان از واریزی صندوق توسعه ملی صرف معامله در بازار سرمایه و خرید سهم شده است، پاسخ داد: نمی‌توان جزئیات معاملات روزانه را اعلام کرد. اما این معاملات بر اساس ضوابطی انجام می‌شود. تاکنون ۵۰۰۰ میلیارد تومان در قالب خالص خرید سهام وارد بازار شده است. علاوه بر این سایر منابعی که از طریق منابع داخلی سازمان بورس در اختیار صندوق تثبیت قرار گرفته، تا امروز به صورت خالص برای خرید سهام مورد استفاده قرار گرفته است.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در ادامه در مورد سود حدود ۸۰۰ میلیارد تومانی این صندوق طی دو سال قبل توضیح داد: صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به سال ۱۴۰۰ صندوق افشا شده و از طریق سامانه کدال و تارنمای صندوق تثبیت قابل دسترسی خواهد بود. بر این اساس بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان مجموع سود خالص سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بوده است.

صبائی ادامه داد: طبق قرارداد و مصوبه هیات امنا، تنها خروجی از صندوق تثبیت، هزینه مالی ۱۱ درصدی بوده که این صندوق به صندوق توسعه ملی پرداخت کرده است. به عبارت دیگر تا کنون یک ریال از صندوق تثبیت از بازار سرمایه خارج نشده است. اگر این صندوق سودی دریافت کرده باشد، منابع حاصله یا مجددا صرف خرید سهام  شده یا برای خرید سهام در زمان مناسب نگهداری شده است.

وی درمورد جزئیات واریز منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت نیز توضیح داد: طبق مفاد قرارداد باید ماهیانه و به مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان واریز انجام گیرد. اما این پرداخت توسط صندوق توسعه ملی متناسب با وضعیت نقدینگی منعطف‌تر صورت می‌پذیرد. تا کنون در یک تاریخ مشخص از ماه پرداخت نداشته‌ایم.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه به این سوال که چقدر از منابعی که باید توسط صندوق توسعه ملی واریز شود باقی مانده است، پاسخ داد: تقریبا حدود ۶۵۰۰ میلیارد تومان دیگر باید تا پایان سال پرداخت شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر