یکشنبه, مهر 2, 1402
22.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیگردشگریرتبه نخست اشتغال گردشگری برای گیلان

رتبه نخست اشتغال گردشگری برای گیلان

گردشگری مهم ترین رکن اقتصادی استان گیلان محسوب می‌شود که در یکسال اخیر با تغییر مدیریت کشور و استان تحولات عمیقی را به خود دیده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، طبق اعلام اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی گیلان تحقق ۶۰ درصدی تعهد ایجاد اشتغال گردشگری و افزایش چشمگیر ثبت میراث فرهنگی در زمره آثار ملی بخشی از این تحولات به شمار می‌رود.

گیلان همیشه در عرصه تاریخ کشور منشا تحولات عظیم فرهنگی و تاثیرگذار بوده است. وجود حکومت‌هایی چون دیلمیان کیانیان و نهضت جنگل این ادعا را تأیید می‌کند. بر اساس مستندات موثق مطالعات باستانشناسی سابقه سکونت در گیلان که همان دیلم و جیلان است به سه هزار و ۵۰۰ سال پیش باز می گردد.

باران، شالی، تاریخ و طبیعت سفر می‌آفرینند و اگرچه کرونا ضربه‌ای ناخوش بر پیکره آفاق پویی در جهان و کشور وارد کرد اما متولیان ،به افق روشن سپهر گردشگری گیلان به عنوان صنعت سیاحت دل خوش ساخته‌اند. گیلان با پنج هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی، سه هزار و ۴۰۰ تاسیسات گردشگری و ۲۷ هزار هنرمند صنایع دستی و به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی ، تاریخی و زیست بوم های بکر، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

تحقق ۶۰ درصدی تعهد اشتغال گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: بیش از ۶۰ درصد تعهد ایجاد اشتغال گردشگری این اداره‌کل محقق شده است. سرمایه گذاری و بومگردی بالاترین سهم را در این موفقیت داشته‌اند.

ولی جهانی افزود: سال گذشته با موفقیت ۱۲۵ درصدی و ایجاد شغل برای ۶۰۰ نفر، رتبه نخست در تحقق اشتغال گردشگری را به دست آوردیم؛ لذا برای امسال ظرفیت سهم اشتغال گیلان افزایش یافت و به یک هزار و ۱۳۰ نفر رسید.

وی اظهار داشت: در سال جاری که با شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین مزین شده و به منظور تحقق سیاست‌های کلی پیش‌بینی‌شده در خصوص رونق اشتغال و ایجاد توسعه کسب‌وکارها در حوزه گردشگری و صنایع‌ وابسته، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان موفق شده تاکنون ۶۰ درصد از تعهد اشتغال گردشگری این اداره‌کل را که برای سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی‌ شده محقق کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان افزود: تحقق موضوع یاد شده در زمینه های سرمایه گذاری و گردشگری به ویژه بومگردی است.

جهانی گفت: ۱۲۵ اقامتگاه بومگردی در گیلان فعال است که بیشتر آن‌ها در شهرستان‌های رشت، رودبار، تالش و شفت فعال هستند. اقامتگاه‌های بومگردی یک هزار و ۲۵۳ اتاق و سه هزار و ۵۰۰ تخت به ظرفیت اقامتی استان افزوده است .

وی گفت: این اداره‌کل تلاش می‌کند با ایجاد فضای مناسب برای رونق گردشگری و صنایع‌ وابسته در استان گیلان و همچنین تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری جذاب در حوزه‌های مختلف سهم مهمی را در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی متوازن در استان گیلان ایفا کند.

رشد ۱۷۰ درصدی اقامت در گیلان

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با ارائه آمار ورود گردشگران به گیلان گفت: از ابتدای سال تاکنون، استان گیلان میزبان نزدیک به ۱۶ میلیون نفر مسافر و گردشگر بوده و سطح اشغال اقامت و ماندگاری مسافران نسبت به سال گذشته حدود ۱۷۰ درصد افزایش داشته است.

ولی جهانی انجام کاوش‌های باستان شناسی چون کاوش سایت موزه کهنه ماسوله و ثبت بیش از ۴۴ اثر فرهنگی و تاریخی در فهرست آثار ملی کشور، پیگیری رفع موانع ثبت جهانی ماسوله و مرمت بیش از ۴۲ بنای تاریخی را از دیگر اقدامات این اداره کل عنوان کرد.

رفع ۹۵ درصدی موانع ثبت جهانی ماسوله

ماسوله شهر تاریخی و توریستی گیلان با قدمتی حدود یک هزار سال از سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و از سال ۹۰ در مسیر جهانی شدن قرار گرفت.

ثبت جهانی ماسوله در این روزها  به پر استرس ترین لحظاتش نزدیک می‌شود. عزم مسئولان گیلان در پی سلسله پیگیری‌های مداوم در رفع موانع ثبت جهانی ماسوله که در صدر آن‌ها پیگیری و حمایت‌های استاندار قرار دارد، پس از گذشت ۱۱ سال از آغاز فرآیند این پروسه جزم‌تر شده است. به طوری که امروز مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان خبر از رفع موانع ثبت جهانی این شهر تاریخی می‌دهد.

چشم انتظاری ماسوله برای عبور از ثبت موقت

ثبت جهانی ماسوله

شهرک تاریخی ماسوله در سال ۲۰۰۷ در میراث تاریخی یونسکو به طور موقت ثبت شد تا مسیر هرگونه تغییر و آسیب به آن بسته شود. در گذر سال‌ها این شهر شاهد رفت و آمد مدیران، کارشناسان بین‌المللی، ملی و استانی بسیاری بود.

اما همچنان پرونده جهانی شدن ماسوله اندر خم یونسکو باقی مانده بود تا اینکه آبان ماه ۱۴۰۰ ماسوله عنوان شهر کامل از نگاه ارزیابان بین المللی را به دست آورد که به اعتقاد کارشناسان قدمی مهم در مسیر ثبت جهانی به حساب می‌آید.

بهمن ماه سال گذشته ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله نیز در فهرست میراث جهان اسلام (آیسسکو) خبری تازه و امید بخش برای این شهر و دوستداران میراث فرهنگی بود. در همین ماه ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به ارسال پرونده ثبت جهانی ماسوله به یونسکو از مهیا شدن این شهر تاریخی برای حضور ارزیابان یونسکو برای تابستان ۱۴۰۱ خبر داد.

غفلت مساوی با از دست دادن یک فرصت تاریخی

کمر همت برای ثبت جهانی ماسوله بسته شد. در اسفند ماه سال گذشته کمیته رفع موانع ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله در استانداری گیلان با مدیریت شخص اسدالله عباسی استاندار گیلان شکل گرفت.

استاندار گیلان فروردین ماه امسال نیز در این کمیته‌ بر لزوم هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی در جهت رفع موانع ثبت جهانی ماسوله تأکید کرد و گفت: ثبت جهانی ماسوله، حیثیت گیلان محسوب می‌شود و هیچ گونه بهانه‌ای برای تاخیر دستگاه‌های اجرایی در انجام وظایف تعیین شده، قابل پذیرش نیست.

عباسی در خردادماه  در جلسه بررسی رفع موانع برای ثبت جهانی ماسوله تاکید کرد: همه دستگاه‌های ذیربط دست به دست دهند تا ماسوله به عنوان نماد میراث فرهنگی استان  ثبت جهانی شود و غفلت در این فرایند به معنی از دست دادن یک فرصت تاریخی خواهد بود.

وی ثبت جهانی ماسوله را گامی مهم در اقتصاد گردشگری استان دانست و گفت: هر دستگاه به سهم خود برای موانع مشخص شده اقدام کند. هرکجا نیاز به تامین اعتبار است اعلام شود تا برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.

میزبانی گیلان از افتتاح ۶۰ پروژه در هفته دولت

ولی جهانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان همچنین  بیان کرد:۶۰ پروژه گردشگری شامل اقامتگاه بوم گردی، مجتمع گردشگری، هتل، مرمت بناهای تاریخی با برآورد حجم سرمایه‌گذاری یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

به هر شکل تلاش برای به وجود آوردن افقی روشن در سپهر گردشگری گیلان در جریان است. مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان به پاس قدرشناسی کلیه اقدامات انجام شده را، با همراهی و همگامی دولت، مشارکت بخش خصوصی و همچنین حمایت نمایندگان مجلس گیلان و البته با تلاش و خدمات تمامی کارکنان خدوم و زحمتکش این اداره کل می‌داند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر