سه شنبه, مهر 12, 1401
21.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادمشوق های مناطق آزاد باید احیا شود

مشوق های مناطق آزاد باید احیا شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد به سوال دلایل سهم پایین واحدهای تولیدی در مناطق آزاد نسبت به کل کشور پاسخ داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، سعید محمد اظهار کرد: رشد تعداد واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و افزایش صادرات آن‌ها به ارائه مشوق‌های گمرکی و مالیاتی نیاز دارد. همچنین نیازمند احیای مشوق‌هایی که طبق قانون برای این مناطق تعیین شده، است.

وی افزود: هم اکنون در کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۲۵۰۰ واحد تولیدی مستقر هستند و ۳۱ درصد صادرات کشور نیز از این مناطق صورت می‌پذیرد.

به گفته سعید محمد رشد تعداد واحدهای تولیدی مستقر مناطق آزاد و افزایش صادرات آن‌ها نیازمند ارائه مشوق‌های گمرکی و مالیاتی و احیای مشوق هایی که طبق قانون برای این مناطق تعیین شده، است.

وی با بیان اینکه خیلی از دستگاه‌ها دائماً به دنبال ایجاد قوانین خلق‌الساعه می‌روند، تصریح کرد: شاید این قوانین برای حل برخی معضل‌ها مناسب به نظر برسد، اما منفعت مناطق آزاد و تولیدکنندگان این مناطق در آن‌ها دیده نمی‌شود. به همین دلیل تولیدکنندگان این مناطق دائم با چالش مواجه هستند.

البته به گفته محمد، با اختیاراتی که رئیس جمهوری در نظر گرفته، شورای عالی مناطق آزاد به دنبال جلوگیری از ایجاد قانون‌های خلق‌الساعه است.

بر اساس این گزارش، آمارهای وزارت صمت نشان می‌دهد که تا پایان سال گذشته ۲۰۸۵ واحد فعال صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر بوده که کمتر از سه درصد از کل واحدهای فعال صنعتی کشور را تشکیل داده است. طبق آخرین آمارها، تا پایان سال گذشته ۷۱ هزار و ۹۵۸ واحد صنعتی در کل کشور فعال بوده است.

این در حالی است که راه اندازی مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی، با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری‌های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی صورت گرفته است. هر چند به اعتقاد سعید محمد، این مشوق‌ها کافی نیستند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر