جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادامضای تفاهمنامه همکاری پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی بین شورای عالی مناطق آزاد و...

امضای تفاهمنامه همکاری پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی بین شورای عالی مناطق آزاد و شرکت ملی پتروشیمی

تفاهمنامه همکاری پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی بین دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به امضا رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، تفاهمنامه همکاری پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی بین دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران امضا شد.

این تفاهمنامه همکاری را «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «مرتضی شاهمیرزایی» معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران امضا کردند.

این تفاهمنامه همکاری در ۸ ماده تنظیم شده که از جمله اهداف امضای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تهیه نقشه راه همکاری‌های متقابل در راستای جذب سرمایه‌گذار و حمایت از توسعه صنایع پتروشیمیایی، پتروپالایشگاهی، واحدهای پایین‌دستی و خوشه‌های صنعتی

– توسعه متوازن و هدفمند صنایع مذکور در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به‌منظور افزایش صادرات محصولات

– جلوگیری از خام‌فروشی و کاهش واردات محصولات استراتژیک پتروشیمی

«سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در مراسم امضای این تفاهمنامه همکاری پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی گفت: در راستای این تفاهمنامه پیش‌بینی می‌کنیم که سرعت رشد و توسعه را در مناطق آزاد بهبود ببخشیم و گام مهمی در جهت صرفه و صلاح کشور برداریم.

وی افزود: امروز اهمیت صنعت پتروشیمی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. همه اذعان دارند که صنعت پتروشیمی به‌عنوان یک صنعت پیشران در کشور مطرح است. تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله) هم در حوزه صنعت پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی نفت و گاز در همه ادوار، اهمیت ویژه این صنعت را بیان می‌کند.

مشاور رییس جمهور اظهار داشت: زنجیره صنعت پتروشیمی در خیلی از بخش‌ها، کامل نشده است. در برخی حوزه‌ها بیشتر سرمایه‌گذاری شده و بعضی حوزه‌ها کمتر. وظیفه ما به‌عنوان حکمران این است که سرمایه‌گذاران را به حلقه‌های تکمیل نشده از این زنجیره هدایت کنیم.

سعید محمد ادامه داد: ما نیاز داریم خوشه‌های صنعتی را در بخش پتروشیمی تکمیل کنیم.

به گفته وی، مناطق آزاد به دلیل مشوق‌ها و معافیت‌ها همیشه جاذبه کافی را برای سرمایه‌گذاران داشته است. منطقه آزاد چابهار، قشم، اروند، مهران و حتی شمال غربی کشور از ظرفیت بسیار بالایی در پتروشیمی برخوردارند. این آمادگی وجود دارد که مناطق ویژه‌ای را در اختیار شرکت‌های پتروشیمی قرار دهیم و سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان را به این سمت سوق دهیم تا منطقه ویژه خاص پتروشیمی به وجود آید.

مشاور رییس جمهور در ادامه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی توضیح داد: ما هر کاری از دستمان برآید چه در تامین زمین و چه در حوزه صدور مجوزها و پروانه‌های لازم، دریغ نخواهیم کرد. جلسات خوبی هم با سرمایه‌گذاران داشتیم و دغدغه‌های آنان را شنیدیم. بسیاری از آنان به سرمایه‌گذاری در این حوزه علاقه دارند. ان‌شاءالله با کمک شما که بسیار بیش از ما دغدغه این حوزه را دارید بتوانیم حرکت خوب و معنا داری در توسعه صنعت پتروشیمی کشور رقم بزنیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر