شنبه, مهر 1, 1402
22.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسبازار سرمایه از نبود نقدینگی رنج می برد

بازار سرمایه از نبود نقدینگی رنج می برد

یک تحلیلگر بازار سرمایه، وضعیت این روزهای بازار را مورد بررسی قرار داد و گفت: افرادی که به بورس نگاه بلند مدت دارند، عجله‌ای برای خرید سهم نخواهند داشت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، حمید کوشکی اظهار کرد: در حال حاضر بازار سرمایه از نبود نقدینگی رنج می‌برد. مهم‌ترین دلیل در روند نزولی بازار بورس که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، بحث نقدینگی در بازار است. می‌توان کاهش حجم معاملات را در نمادهای مختلف دید.

وی با بیان اینکه افرادی که به بازار سرمایه نگاه بلندمدت دارند خریدار و افرادی که به بازار نگاه میان مدت دارند، فروشنده هستند، گفت: اخبار لحظه‌ای روی رفتار معاملاتی افرادی که نگاه میان‌مدت دارند تاثیر می‌گذارد. از آنجایی که فردی که نگاه بلند مدت دارد به دنبال این نیست که از نوسانات کوتاه مدت بازار استفاده کند، سفارش‌های خرید خود را با آرامش بیشتری در روزها و قیمت‌های مختلف به ثبت می‌رساند و نیازی هم ندارد که رنج مثبت بکشد و بازار را مثبت کند.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: بخش زیادی از بازار سرمایه به بازارهای جهانی وابسته است. بازار جهانی در محصولات پتروشیمی به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد ریزش داشته است. صنعت پالایشگاهی و فلزات اساسی نیز نسبت به بهار روند کاهشی داشته‌اند. این درحالی است که بیش از ۵۰ درصد بازار تحت تاثیر همین چند صنعت بزرگ قرار دارد.

کوشکی افزود: در بازار سرمایه موضوع روان‌شناسی نیز مطرح است. اگر نمادهای بزرگ از نظر بازار توانایی رشد نداشته باشند، روی شرکت‌های کوچک نیز اثر می‌گذارد. برای مثال در بازار مثبت، ناگهان یک نماد بزرگ تحت تاثیر خبری که فقط مختص به خودش است، از حالت مثبت به حالت منفی تبدیل ‌می‌شود. اما از آنجایی که روی بازار تاثیر روانی می‌گذارد و از طرف دیگر نقدینگی هم وجود ندارد، بازار به سرعت از فاز مثبت به فاز منفی تغییر مسیر خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر P/E بازار دو یا سه نیست که غیرعادی باشد، بلکه حدود ۶ و ۷ و کاملا نرمال است. وقتی بازار روی P/E شش یا هفت معامله می‌شود، توانایی رشد نخواهد داشت. حتی ممکن است یک تا دو سال در این محدوده باقی بماند تا اینکه یک خبر خیلی بزرگ مانند جهش ارزی رخ دهد که بازار را جذاب کند. این نکته‌ای است که به آن توجه نمی‌شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازار برای صعود به اخبار بنیادی بسیار قوی نیاز دارد، عنوان کرد: بازار نگران ادامه رشد سودآوری است به همین دلیل باید بررسی شود شرکت‌های بزرگ تحت چه شرایطی سود ساخته‌اند. گاهی رشد دلار را مطرح می‌کنند، اما باید این را در نظر گرفت که رشد دلار در نهایت منجر به چند درصد جهش در سودآوری شرکت‌ها می‌شود؟ نکته بعدی این است که بازار هنوز اطمینان ندارد و بعد از حذف دلار ۴۲۰۰ دنبال صورت‌های مالی ۶ ماهه است که بررسی کند آیا سودآوری شرکت‌ها بعد از آزادسازی ارز کاهش پیدا می‌کند یا خیر.

کوشکی در پایان گفت: افرادی که به بازار نگاه ۱۰ ساله دارند، برای خرید عجله نمی‌کنند؛ زیرا همیشه سهم خریدن از فروشنده‌هایی که از روند بازار خسته هستند و فروشنده‌هایی که افق‌های کوتاه مدتی دارند پرهزینه خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر