سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهبازارگردیبورساستقلال بازار سرمایه در خطر است

استقلال بازار سرمایه در خطر است

یک حقوقدان بازار سرمایه ضمن اشاره به نقض صلاحیت‌های انحصاری قانون بازار اوراق بهادار هشدار داد که استقلال بازار سرمایه در خطر است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، حمید اسدی حقوقدان بازار سرمایه به نامه اخیرسازمان خصوصی‌سازی در خصوص افشای اطلاعات قراردادهای باشگاه‌های فوتبالی غیر از پرسپولیس و استقلال از طریق سامانه کدال اشاره کرد و گفت: نخستین نکته در مورد نامه مذکور این است که اگر افشای قراردادهای باشگاه‌های ورزشی الزام آور است، این الزام آوری باید برای همه باشگاه‌های ورزشی باشد، چه باشگاه‌هایی که به شرکت‌های ناشران پذیرفته شده در بازار سرمایه مانند فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب آهن و… مرتبط هستند و چه باشگاه‌هایی که هیچ ارتباطی با شرکت‌های پذیرفته شده در بورس ندارند.

وی افزود: استدلال سازمان خصوصی‌سازی این است که با توجه به تقویت فرایند عادلانه افشای اطلاعات در بازار سرمایه، از آنجایی که استقلال و پرسپولیس صورت‌های مالی خود را افشا می‌کنند، سایر باشگاه‌ها نیز باید این اقدام را انجام دهند. نکته‌ حقوقی که وجود دارد این است که شرکت استقلال و پرسپولیس هم در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند. باشگاه استقلال یعنی شرکت فرهنگی_ورزشی استقلال و باشگاه پرسپولیس یعنی شرکت فرهنگی_ورزشی پرسپولیس که هر دو در بازار فرابورس پذیرفته شده‌اند.

این حقوقدان ادامه داد: به عبارت دیگر اگر این دو باشگاه بخواهند قراردادهای خود را افشا کنند، راسا یک شرکت به حساب می‌آیند اما باشگاه سپاهان یا ذوب آهن اصفهان راسا یک شرکت نیستند. اگر هم باشند فعلا در بازار سرمایه مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند. بنابراین افشای اطلاعات این تیم‌ها در کدالی که اطلاعات مرتبط با وضعیت شرکت‌ و سهامداری در آن منتشر می‌شود جایگاهی ندارد.

اسدی خاطرنشان کرد: سامانه کدال تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است و تمامی افشای اطلاعات طبق قانون بازار اوراق بهادار باید با رگولاتوری این سازمان صورت بگیرد. این اقدام به نوعی نقض صلاحیت رگولاتوری در بازار سرمایه محسوب می‌شود.

ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار به مطلب با صراحت اشاره می‌کند که در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف منصفانه و کارا و به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون، شورای عالی بورس و سازمان بورس تشکیل می‌شوند. یعنی به منظور حفظ شفافیت در بازار سرمایه، شورای عالی و سازمان بورس تشکیل شده‌اند. پس صلاحیت شفافیت در بازار سرمایه در حوزه شورای عالی بورس و سازمان بورس است نه در حوزه هیچ نهاد دیگری.

وی افزود: از طرف دیگر حتی اگر این نامه در قالب یک ابلاغیه هم منتشر شده باشد که چنین نیست، فقط یک اعلام از طرف سازمان خصوصی‌سازی جهت همکاری شرکت‌ها به شمار می‌رود. اگر در قالب بخشنامه هم بود الزامی برای شرکت‌ها به وجود نمی‌آورد. زیرا شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه تحت نظارت رگولاتور هستند.

اینکه چرا بازار سرمایه به اینجا رسیده است که نهادهای دیگر انقدر راحت در حوزه رگولاتوری و مقررات گذاری و نظارت در بازار دخالت می‌کنند یک سوال بسیار مهم است. اقدامات این چنینی نه تنها استقلال بازار سرمایه را مخدوش می‌کنند، بلکه بی نظمی‌هایی را هم ایجاد می‌کنند.

این حقوقدان بازار سرمایه اصل افشای اطلاعات را اقدام بسیار خوبی دانست و عنوان کرد: اما باید به این سوال پاسخ داد که ابلاغ به ناشران بازار سرمایه از سوی نهادهای غیر ذی‌صلاح صحیح است یا خیر؟ رگولاتوری نهادها در حوزه خودشان پذیرفتنی است و الزام قانونی هم دارد. اما گاهی نهادهای غیر ذی‌صلاح به صورت مستقیم با ناشران ارتباط می‌گیرند که خطرناک خواهد بود. اگر این روند ادامه یابد به زودی شاهد این موضوع خواهیم بود که نهادهای غیر مرتبط با بازار سرمایه حتی به کارگزاری‌ها، سبدگردان‌ها، تامین سرمایه‌ها هم ابلاغ و مکاتبه کنند و این نقض صلاحیت‌های انحصاری قانون بازار اوراق بهادار است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر