شنبه, خرداد 13, 1402
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهاعلام شرایط بیمه صندوق امانات بانک ها

اعلام شرایط بیمه صندوق امانات بانک ها

بر اساس اعلام بیمه مرکزی، شرایط بیمه صندوق امانات اجاره‌ای بانک‌ها فراهم شده و در صورت توافق بانک و شرکت بیمه، مشتری می‌تواند صندوق خود را تا سقف مورد نظر بیمه کند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، بهروز بستگانی- معاون مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و امور فنی بیمه مرکزی- اقدامات انجام شده برای بیمه صندوق امانات بانک ها را تشریح کرد:

قبل از سرقت بانک ملی امکان بیمه صندوق‌ها بود، این بانک شرایطش را نداشت

این مقام مسئول در بیمه مرکزی ابتدا تأکید کرد: بیمه مرکزی پیش از سرقت صورت گرفته از بانک ملی و طرح موضوع در رسانه‌ها نسبت به طراحی پوشش بیمه‌ای صندوق‌های امانت اجاره‌ای بانک‌ها اقدام کرده بود. در سال ۱۳۹۸ برای اولین بار برای یکی از شرکت‌های بیمه خصوصی (بیمه “ما”) مجوز عرضه این پوشش بیمه‌ای را صادر کرده‌ایم.

در سال ۱۳۹۹ نیز یک شرکت بیمه‌ای دیگر (بیمه “پارسیان”) مجوز پوشش بیمه صندوق‌های امانی بانک‌ها را دریافت کرده است. البته این دو شرکت بیمه عرضه این پوشش بیمه‌ای را به صورت محدود برای بانک‌های ملت و پارسیان انجام دادند. متعاقبا بیمه مرکزی، مجوز عرضه این بیمه را برای بانک ملی نیز صادر کرد اما در مورد این بانک به دلایلی از جمله نبود الزامات فنی مربوط، امکان صدور بیمه نامه نبود.

اکنون تمام بانک‌ها امکان بیمه صندوق امانات را دارند

به گفته وی، بعد از سپری شدن مدت اجرای آزمایشی مجوزها، بیمه مرکزی این مجوز را در اختیار هر دو شرکت بیمه‌ قرار داد که بتوانند پوشش بیمه‌ای را برای تمامی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری عرضه کنند و در این باره محدودیتی وجود نخواهد داشت.

به زودی پوشش بیمه صندوق‌ها با ۴ شرکت 

بستگانی، یادآور شد: چندی پیش تقاضاهای جدیدی برای عرضه پوشش بیمه صندوق امانات بانک ها به بیمه مرکزی واصل شده است و تقاضای دو شرکت بیمه دیگر جهت صدور بیمه صندوق امانت بانک ها در مرحله نهایی اخذ مجوز قرار دارد. البته بیمه مرکزی آمادگی دارد این امکان را برای تمام شرکت‌های بیمه متقاضی عرضه این پوشش بیمه‌ای فراهم سازد.

وی در ادامه جزئیاتی درباره نحوه پوشش بیمه صندوق امانات بانک ها اعلام کرد و گفت: در جریان بیمه کردن صندوق‌های امانات اجاره‌ای حتما اصل محرمانگی رعایت خواهد شد و متقاضیان خرید این پوشش بیمه‌ای بنا به مقررات بانک‌ها، اجباری به اعلام محتویات این صندوق‌ها در فرم پیشنهاد بیمه ندارند. شخص حقیقی اجاره‌کننده صندوق امانات اجاره‌ای بانک که نامش در قرارداد اجاره بانک قید شده است، می‌تواند این بیمه‌نامه را با تعهدات مد نظر خود برای مثال  ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ میلیون تومان یا ارقام بالاتر برای نمونه چند میلیارد تومان از شرکت بیمه مربوط بخرد.

هر چقدر بیمه‌نامه بخرید صندوق شما بیمه و پرداخت می‌شود

بستگانی اضافه کرد: ‌تعهدات بیمه‌گر در پوشش بیمه صندوق امانات بانک ها جبران خسارت‌های مالی وارده به محتویات این صندوق‌ها  ناشی از آتش‌سوزی، انفجار  و سرقت است. هر سقفی که به عنوان سرمایه بیمه‌نامه، بیمه شده باشد، در زمان خسارت و وقوع خطرات تعیین شده یا سرقت (با رعایت شرایط عمومی بیمه نامه) و ارزیابی صورت گرفته، مبنای پرداخت خسارت به اجاره کننده صندوق خواهد بود.

مثلا ممکن است بیمه نامه‌ای با سقف تعهد ۲۰۰ میلیون تومانی خریداری شده باشد؛ آنگاه شرکت بیمه هنگام وقوع خسارت، بعد از ارزیابی که انجام می‌دهد، درصورت محرز شدن وقوع خطرات تحت پوشش بدون توجه به محتویات داخل صندوق، حداکثر تا میزان فوق به اجاره‌کننده صندوق می‌پردازد.

شرط امنیتی بیمه‌ها برای بانک‌ها 

معاون مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و امور فنی بیمه مرکزی در پایان گفت: موضوع بسیار حائز اهمیت این است که شرکت‌های بیمه برای پوشش بیمه صندوق امانات بانک ها، ارزیابی ریسک دقیقی انجام می‌دهند. یعنی سوابق خسارتی مرتبط، شرایط بانک از لحاظ امنیتی و حفاظتی (برای نمونه دوربین‌های مدار بسته، تعداد نگهبانان مستقر و …) یا تعداد صندوق و نوع و سایز آن‌ها و همچنین منطقه جغرافیایی که شعبه بانک قرار دارد را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت پذیرفتن شرایط، حق بیمه متناسب با آن را تعیین خواهد کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر