سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللایران و موریس نخستین تفاهم نامه ویژه اقتصادی- تجاری را امضا کردند

ایران و موریس نخستین تفاهم نامه ویژه اقتصادی- تجاری را امضا کردند

در اولین مجمع بزرگ اقتصادی ایران و موریس، تفاهم‌نامه اقتصادی - تجاری ویژه‌ای میان سازمان توسعه تجارت ایران و شورای توسعه اقتصادی به امضا رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، نخستین مجمع بزرگ اقتصادی ایران و موریس برگزار شد. افراد حاضر در این مجمع عبارتند از:

  • محمدصادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی
  • احمدرضا علائی‌طباطبائی معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی
  • حسن علی بخشی کاردار سفارت ایران در موریس
  • سیدمحمدصادق قنادزاده مدیرکل دفتر آفریقا سازمان توسعه تجارت ایران
  • سودش ساتکام کالیچورن وزیر کار، توسعه منابع انسانی و آموزش و وزیر بازرگانی و حمایت از مصرف کننده
  • دیلوم هیماندویال دبیرکل وزارت امورخارجه
  • همراج رامنیال رئیس هیأت مدیره شورای توسعه اقتصادی موریس
  • گواری سانکارراداکریسنا مشاور استراتژیک شورای توسعه اقتصادی کشور موریس

در ابتدای این نشست سیدمحمدصادق قنادزاده مدیرکل دفتر آفریقا سازمان توسعه تجارت ایران، فراهم شدن زمینه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های تجاری، اقتصادی، گردشگری را اتفاق مهمی خواند. وی ابراز امیدواری کرد که طرفین با بهره‌مندی هرچه بیشتر و بهتر از امکانات فی‌مابین، همکاری‌های خود در موضوعات مختلف خصوصاً بخش‌های اقتصادی و تجاری را توسعه دهند.

همچنین گواری سانکارراداکریسنا مشاور استراتژیک شورای توسعه اقتصادی موریس با تشکر ویژه از وزیر صمت، رئیس سازمان توسعه تجارت و مسئولان دیگر ایران که زمینه‌ساز همکاری‌های مجدد میان دو کشور شدند، گفت: پس از سال‌های طولانی، از سرگیری مجدد و رسمی روابط تجاری فی‌مابین ایران و موریس، یک روز و اتفاق مهم را خلق کرد.

وی افزود: پشتیبانی وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از این همکاری‌ها نشان‌دهنده اهمیت مجدد همکاری طرفین است. مطمئناً با امضای این سند همکاری، تبادلات کالا و همکاری اقتصادی میان ایران و موریس افزایش خواهد یافت. در این راستا و برای گسترش همکاری‌ها، به زودی یک دفتر اقتصادی رسمی را در ایران افتتاح خواهیم کرد.

سپس قنادزاده با بیان اینکه راهبرد اصلی دولت سیزدهم گسترش همکاری‌ها با کشورهای آفریقایی است، اضافه کرد: طبق این راهبرد، انتخاب کشورهای آفریقایی برای آغاز روابط سیاسی و اقتصادی بر اساس برند و تصویر ساخته شده از این کشورها نیست؛ بلکه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این کشورها ملاک مذاکرات جهت شروع همکاری‌ها خواهد بود.

مدیرکل دفتر آفریقا سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از تأسیس دفتر اقتصادی کشور موریس در ایران استقبال و آمادگی کشورمان جهت صدور مجوز و اقدامات لازم برای تأسیس مرکز تجاری ایران در این کشور را اعلام کرد.

در بخش دیگری از این مجمع، سودش ساتکام کالیچورن وزیر کار، توسعه منابع انسانی و آموزش و وزیر بازرگانی و حمایت از مصرف کننده، ارتقای همکاری ایران و موریس در بخش‌های خصوصی و دولتی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ایران کشوری باستانی با قدمت فرهنگی ۱۰ هزار ساله است که همکاری با این کشور در عرصه‌های مختلف، اتفاق ارزشمندی برای هر کشور خصوصاً موریس خواهد بود.

وی از اینکه به‌عنوان نفر نخست هیأت موریس جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی، گردشگری، بازاریابی، کشاورزی و … به ایران سفر کرده ابراز خوشحالی کرد و گفت: مطمئنم با توسعه همکاری‌ها در محورهای راهبردی شامل سازمان دریایی، حوزه کشاورزی و صنعتی، حوزه درمان و آموزش و پرورش، صنعتی و تجاری، اتفاقات بسیار خوبی جهت افزایش فعالیت‌های تجاری و اقتصادی میان ایران و موریس رقم می‌خورد.

وزیر کار، توسعه منابع انسانی و آموزش و وزیر بازرگانی و حمایت از مصرف کننده موریس، با بیان اینکه در این سفر از دو شهر بزرگ تهران و شیراز بازدید کرده تا از نزدیک با فعالیت‌های دو کشور خصوصاً در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی شناخت بیشتری پیدا کند، یادآور شد: امضای تفاهم‌نامه اقتصادی فی‌مابین باعث تقویت اعزام هیأت‌های تجاری دو کشور شده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار مناسبی در حوزه‌های لجستیک، مسکن، صنایع دریایی، کشاورزی، سلامت، علوم طبیعی، خدمات مالی، انرژی‌های تجدیدپذیر، ورزشی و غیره را در اختیار تجار و توریست‌های ایران می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه کشور موریس، یک منطقه آزاد بین‌المللی است، افزود: برداشتن ویزا، ایجاد شرایط مناسب برای بازرگان‌ها، صادرات کالا بدون تعرفه و ایجاد شبکه‌های بین‌المللی بیشتر برای ارتقای صادرات محصولات و تولیدات مختلف کشور ایران هم از دیگر مزایای همکاری میان ایران و موریس است.

محمدصادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در بخش پایانی این مجمع، با ارزشمند ارزیابی کردن آغاز همکاری مجدد ایران و موریس گفت: با وجود ظرفیت‌های فراوان دو کشور متأسفانه حجم تجارت خارجی میان ایران و موریس بسیار کم است. به‌طور قطع این تفاهم‌نامه، در گسترش فعالیت‌های تجاری و عرضه کالا و خدمات نقش مهمی خواهد داشت.

وی با تاکید بر جایگاه بخش خصوصی در توسعه همکاری‌های دو کشور و تشکیل اتاق بازرگانی مشترک، مراکز تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک گفت: انتظار می‌رود مجمع فوق منجر به آشنایی تجار ایران و موریس با ظرفیت‌های یکدیگر شود.

مفتح همچنین بر توسعه صنعت توریسم با محور قراردادن گردشگری طبیعت و سلامت، تعریف سبد پروژه‌های مشترک، اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری، همکاری اتاق‌های تعاون، صنایع و کشاورزی میان ایران و موریس تاکید کرد و گفت: ایران آمادگی ارائه خدمات فنی و مهندسی به کشور موریس را دارد.

در پایان این مجمع بزرگ اقتصادی، تفاهم‌نامه ویژه اقتصادی- تجاری میان سازمان توسعه تجارت ایران و شورای توسعه اقتصادی موریس به امضا رسید.

ایجاد چارچوب عملی برای همکاری‌های مشترک طرفین در زمینه‌های: ارتقای سرمایه‌گذاری با تمرکز بر بخش‌هایی چون تولید صادرات محور، مهندسی سبک، فراوری محصولات کشاورزی، دارو، مراقبت‌های بهداشتی، بنادر آزاد و لجستیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساخت و ساز، هتلینگ، آموزش و پرورش، صنعت و سینما، ترویج تجارت با تمرکز بر توسعه مبادلات بازرگانی فی‌مابین دو کشور بر اساس پتانسیل و توانمندی‌های صادراتی طرفین در زمینه صنایع و محصولات بخش کشاورزی صنعتی و معدنی بخشی از اهداف این تفاهم‌نامه را شامل می‌شود.

همچنین اشتراک‌گذاری اطلاعات در خصوص فرصت‌های صادراتی، منابع، مشوق‌ها و خدمات پشتیبانی، تسهیل فعالیت‌های مرتبط با جمع‌آوری اطلاعات و تحقیق و مطالعه بازار، تسهیل شکل‌گیری پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک میان شرکت‌های خصوصی و دولتی موریس و جمهوری اسلامی ایران، انتقال تکنولوژی و تبادل دانش فنی بین دو کشور خصوصاً در حوزه‌های صنایع کشاورزی، دامپروری، شیلات، فرآوری محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع ساختمانی، گازهای صنعتی از دیگر بخش‌های مورد توافق طرفین در این تفاهم‌نامه به حساب می‌آیند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر