دوشنبه, مهر 11, 1401
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیبازار جهانی امیدوار به بازگشت نفت ایران

بازار جهانی امیدوار به بازگشت نفت ایران

تلاش اخیر اروپا برای احیای توافق هسته‌ای ایران، این امیدواری را به وجود آورده که شاید میلیون‌ها بشکه نفت به بازارهای جهانی سرازیر ‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده است: اگر توافق هسته‌ای شکل گیرد، فروش نفت ایران می‌تواند در مدت چند ماه افزایش پیدا کند و ایران میزان تولید را پیش از پایان سال، چند صد هزار بشکه در روز افزایش دهد. چنین اتفاقی کمبود عرضه شدیدی که در بازار به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین ایجاد شده است را جبران خواهد کرد.

هنگامی که تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تسهیل شدند، تولید نفت ایران سریع‌تر از آنچه تحلیلگران پیش بینی کرده بودند، احیا شد. با توجه به این که شواهدی از آسیب دیدن میادین یا تاسیسات نفتی وجود ندارد، بهبود سریع تولید ایران قابل تکرار است. طبق برآوردها ایران ۱۰۰ میلیون بشکه نفت و میعانات در مخازنش دارد که می‌تواند تقریبا به شکل فوری به به بازار عرضه کند.

ایران هفته جاری به پیشنهاد نهایی برای احیای توافق ۲۰۱۵ پاسخ داد و اتحادیه اروپا اکنون سرگرم مشورت با آمریکا درباره مسیر پیش رو است.

چشم انداز بازگشت نفت ایران، در سقوط نفت برنت به پایین ۱۰۰ دلار در هر بشکه در ماه میلادی جاری، موثر بود. نفت برنت از آغاز جنگ اوکراین در اواخر فوریه، بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه معامله شده بود.

به گفته ایمان ناصری، مدیرکل شرکت مشاوره انرژی FGE در دوبی، از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت موجود در ذخایر ایران، حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیون بشکه، نفت خام و باقی آن میعانات است.

به محض اینکه ذخایر نفت ایران به بازار عرضه شود، چالش بزرگتر، احیای تولید میادین نفتی و انعقاد قرارداد و فراهم کردن کشتی و بیمه برای حمل نفت خواهد بود. ایران در سال‌های غیبت در بازار جهانی، فعالیت بسیاری از میادین نفتی و همچنین مشتریان مهم خود را حفظ کرده است.

ناصری در این باره گفت: ایران می‌تواند در مدت سه ماه پس از تسهیل تحریم‌ها، حداکثر ۹۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش بیفزاید. همچنین در مدت شش ماه، احتمالا نزدیک ظرفیت کامل حدود ۳.۷ میلیون بشکه در روز، نفت تولید خواهد کرد.

طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، میزان تولید نفت ایران در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز است. پس از توافق سال ۲۰۱۵، سه ماه طول کشید تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت ایران اضافه شود و یک سال طول کشید تا تولید ایران به ظرفیت کامل احیا شود. سپس دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران را مجددا اعمال کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، همزمان با احیای تقاضا برای سوخت به سطح پیش از شیوع پاندمی کووید، بایکوت نفت روسیه توسط خریداران متعدد و مشکل تولیدکنندگان متعدد در اوپک پلاس برای بالا بردن ظرفیت تولید، روند بازگشت نفت ایران به بازار جهانی به دقت دنبال می‌شود و تحت نظر قرار دارد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر