دوشنبه, مهر 11, 1401
24.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزییکی از رویکردهای اصلی دولت سیزدهم حمایت از بخش کشاورزی است

یکی از رویکردهای اصلی دولت سیزدهم حمایت از بخش کشاورزی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: معیشتی بودن کشاورزی در کشور باعث شده تا نتوانیم از منظر اقتصادی در بازار‌های جهانی به رقابت بپردازیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاري صدا و سيما، مجتبی خیام‌نکویی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فناوری های نوین کشاورزی اظهار داشت: بخش اعظم کشاورزی کشور ما معیشتی است. به همین دلیل بخش کشاورزی از منظر اقتصادی قادر به رقابت در بازار‌های جهانی نیست. بنابراین حمایت از بخش کشاورزی یکی از رویکرد‌های اصلی دولت سیزدهم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی مهم‌ترین اتفاق در بخش کشاورزی را انقلاب بهره وری دانست و افزود: این بدان معناست که شاهد رسوخ دانش در بخش کشاورزی باشیم چرا که تولید در واحد سطح نسبت به تولید شاخص یک دهم و در برخی مواقع دو دهم و ۳ دهم است. به عنوان مثال عملکرد ما در تولید گندم ۴ تن است، درحالی که تولیدکننده نمونه ۱۴/۷ تن در هکتار برداشت می‌کند. همچنین تولید سیب درختی کمتر از ۲۰ تن بوده که تولیدکننده نمونه حدود ۲۰۰ تن برداشت می‌کند.

خیام‌نکویی ادامه داد: دانش بنیان کردن کشاورزی اقتصادی در مسیر علم و فناوری می‌گذرد و برای تحول اقتصادی، باید دانش در بخش کشاورزی رسوخ کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص زعفران هم گفت: علیرغم آنکه ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کنیم، اما سهم ما از گردش مالی ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلاری دنیا کمتر از ۵۰۰ هزار دلار است. این امر بیانگر خام فروشی است که برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر در بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی در بخش باید تکمیل شود چرا که در شرایط کنونی از توانایی رقابت در بازار‌های جهانی برخوردار نیستیم.

رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت منابع آبی، از هر فناوری که بتواند منجر به افزایش کمی و کیفی شود، حمایت خواهیم کرد. در این راستا تولیدات با بذور مقاوم به تنش‌های شوری و خشکی که آب کمتری استفاده می‌کنند، جای محصولات قبلی را می‌گیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر