شنبه, مهر 2, 1401
22 C
Rasht
خانهمناطق آزادتهاتر نفت برای توسعه مناطق آزاد

تهاتر نفت برای توسعه مناطق آزاد

قائم مقام دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: پیشنهاد این دبیرخانه لحاظ تهاتر نفت تا یک میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت های مناطق آزاد جدید الاحداث در لایحه بودجه ۱۴۰1 است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، حمید برومند قائم مقام دبیر شورای عالی مناطق آزاد در نشست خبری در محل دبیرخانه این شورای عالی اظهار کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ جهت تأمین زیرساخت‌های مناطق آزاد جدیدالاحداث، درخواست تهاتر یک میلیارد دلار نفت با سرمایه گذاران برای توسعه مناطق آزاد کرده‌ایم که امیدواریم تصویب شود.

وی افزود: تعداد مناطق آزاد ۸ منطقه بود که با ۷ منطقه جدید به ۱۵ منطقه آزاد رسید. یکی از مشکلات ما این است که منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) زیر نظر وزارت راه و شهرسازی اداره می‌شود. این روش صحیحی نیست؛ چون بر اساس قانون تأسیس مناطق آزاد، تمرکز مدیریت آن‌ها در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد تأکید است.

قائم مقام دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یادآور شد: اساسنامه ۷ منطقه آزاد جدیدالاحداث شنبه ۲۹ مرداد ماه توسط هیئت دولت تصویب شد و برای تأیید در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت.

برومند ادامه داد: طرح جامع توسعه مناطق آزاد تدوین و نهایی شده که اقدام خوبی خواهد بود و می‌تواند به نقشه راه توسعه مناطق آزاد تبدیل شود. در گذشته این طرح جامع وجود نداشت و برخی مدیریت‌های سلیقه‌ای اعمال می‌شد. با اجرای این طرح جامع می‌توانیم از برخی رفتارهای سلیقه‌ای در توسعه مناطق آزاد جلوگیری به عمل آوریم.

وی خاطرنشان کرد: تراز تجاری مناطق آزاد در سال گذشته برای اولین بار بعد از ۳۰ سال به سود صادرات مثبت شد؛ اگرچه واردات کاهش یافته، اما صادرات نیز افزایش یافته که به مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد انجامید.

قائم مقام دبیر شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد: برخی مناطق آزاد کشورهای جنوب خلیج فارس را مثال می‌زنند که چگونه در چند دهه پیشرفت داشته‌اند. اما باید گفت آن‌ها وقتی منطقه‌ای را به عنوان منطقه آزاد در نظر می‌گیرند، همه زیرساخت‌های لازم برای آن را هم با سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری توسعه می‌دهند. سپس با جذب سرمایه گذار برای فعالیت‌های تجاری، در انتظار بازگشت سرمایه می‌مانند.

اما در کشور ما ابتدا مجوز ایجاد منطقه آزاد صادر می‌شود و سپس می‌گویند از محل درآمدهای خودش، زیرساخت‌های آن منطقه نیز توسعه یابد. در حالی که این تفکر اشتباه است و اگر می‌خواهیم سرمایه گذار وارد مناطق آزاد شود، باید زیرساخت‌های لازم را برای او فراهم کنیم.

وی در پایان تأکید کرد: منطقه آزاد جدیدالاحداث بانه و مریوان ظرفیت خوبی برای توسعه رابطه تجاری با عراق و اقلیم کردستان این کشور است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر