جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهکاهش سرعت خلق پول به کاهش تورم می انجامد

کاهش سرعت خلق پول به کاهش تورم می انجامد

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی گفت: کاهش سرعت خلق پول موجب کاهش سرعت ماشین خلق نقدینگی در اقتصاد می‌شود که این خود می‌تواند کاهش نرخ تورم را به همراه داشته باشد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از تابناک، علی اکبر میرعمادی کاهش سرعت خلق پول را عامل کاهش تورم دانست. وی در پاسخ به این پرسش که چه تمهیداتی به کاهش رشد نقدینگی در شبکه بانکی منجر شده است؟ اظهار داشت: بانک مرکزی در سنوات اخیر اقدامات متعددی از جمله راه اندازی عملیات بازار باز، تعمیق بازار بین بانکی، مدیریت نرخ ارز، ساماندهی و کنترل بدهی‌های دولتی از شبکه بانکی و بانک مرکزی و ساماندهی اضافه برداشت بانک‌ها را انجام داده است.

میرعمادی یکی از مهم‌ترین سیاست‌های بانک مرکزی در دو سال گذشته را کنترل دارایی شبکه بانکی کشور عنوان کرد و افزود: حدودی برای این موضوع در نظر گرفته شد و بانک مرکزی در سال‌های اخیر نظارت کرده است تا بانک‌ها در محدوده معین تسهیلات دهند و دارایی‌های خود را بیش از حد افزایش ندهند.

میرعمادی با تاکید بر اینکه ادامه برنامه کنترل مقداری دارایی‌های شبکه بانکی را در دستور کار داریم و با جدیت بیشتری پیگیری می‌کنیم، گفت: کنترل اجزای دارایی‌ها، ایجاد محدودیت‌هایی برای اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات بانک‌های ناتراز به ویژه تسهیلات و تعهدات کلان مرتبط، ساماندهی اضافه برداشت بانک‌ها و موضوعات مربوط به ارتقای کیفیت سرمایه بانک‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم.

منبعتابناک
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر