یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهمناطق آزاددبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی: تفاسیر شخص محور...

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی: تفاسیر شخص محور را از سازمان ها حذف کنیم!

عقیل حق شناس دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی، به چرایی تغییر رفتار سازمان امور مالیاتی طی سال‌های اخیر و فشار آن‌ها به فعالین اقتصادی پاسخ داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند، دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی گفت: اکثریت جامعه ما به خصوص در بخش دولتی و البته دستگاه های وصول کننده مانند سازمان امور مالیاتی، با یک ذهنیت خاص پرورش یافته‌اند. از نظر آنان همه باید پرداخت کنند، مگر خلاف این امر اثبات شود؛ اگر در این مسیر کوچکترین روزنه‌ای را ببینند، حداکثر تلاش خود را به کار خواهند بست.

حق شناس افزود: سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی بخشی از جامعه محسوب می‌شوند که باید در پایان سال مالی، اظهارنامه و دفاتر مالی عملکرد یکساله خود را جهت بررسی به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند و پس از بررسی، نسبت به واریز مالیات متعلقه و دریافت مفاصا حساب اقدام کنند. این رویه در سرزمین اصلی در مورد مالیات‌های مستقیم (مالیات بر درآمد و دارایی) برای سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی به اجرا درمی‌آید. اما مقرر شده بود در مناطق آزاد شیوه اجرای قوانین مالیاتی با سرزمین اصلی تفاوت داشته باشد.

وی ادامه داد: طبق قانون در این مناطق اختیارات دستگاه‌های اجرایی کشور که سازمان امور مالیاتی نیز جزئی از آن است، طبق مفاد ماده 112 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه به مدیرعامل سازمان هر منطقه واگذار گردیده است. در این ماده از قانون تاکید شده: سازمان های مناطق آزاد منحصرا بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی و اصلاحات بعدی آن اداره می‌شوند.

از سوی دیگر ماده 13 چگونگی اداره مناطق آزاد بیان می‌دارد: اشخاص حقيقي و حقوقي كه در منطقه به انواع فعاليت‌هاي اقتصادي اشتغال دارند، نسبت به هر نوع فعاليت اقتصادي در منطقه آزاد از تاريخ بهره برداري مندرج در مجوز به مدت بیست سال از پرداخت ماليات بردرآمد و دارايي موضوع قانون ماليات هاي مستقيم معاف خواهند بود.

با شرح فوق، قانون گذار تکلیف سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی را پیرامون موضوع قانون مالیات های مستقیم با واگذاری مسئولیت به سازمان های مناطق آزاد بدون قید و شرط مشخص کرده است؛ همه مسئولین و کارشناسان از موارد مذکور مطلع هستند. اما شیوه‌ای که امروز در مناطق آزاد در حال اجرا است، برخورداری از این امتیاز قانونی را مشروط به دستورالعمل ها و آیین نامه هایی عنوان کرده که خلاف قوانین مذکور است.

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی در پاسخ به این سوال که چرا رفتار سازمان امور مالیاتی در قبل و بعد از سال 1395 متفاوت بوده و به سوی تحت فشار قرار دادن بیشتر فعالین اقتصادی در مناطق آزاد متمایل شدند، اظهار داشت: ظاهرا ریشه همه مشکلات ما در کشور این است که ما به یک ساختار تربیتی در تمامی بخش‌های جامعه گرفتار شده‌ایم.

یعنی که در انتظار نشانه‌های تضعیف از سمت مخاطب هستیم و به محض مشاهده، به جای اصلاح مسیر، تمام تلاش خود را برای تضعیف بیشتر مخاطب خود که می‌تواند فرد، گروه، سازمان خصوصی یا دولتی و هر مجموعه‌ای باشد، به کار می‌گیریم؛ متعاقباً به دنبال کسب حداکثر منافع هستیم، حتی به قیمت از بین رفتن طرف مقابل! این دقیقا همان نکته‌ای است که سال‌ها در تربیت نسل‌های کشور مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: اکثریت جامعه ما به ویژه در بخش دولتی و البته به طور خاص دستگاه های وصول کننده مانند سازمان امور مالیاتی، با این ذهنیت پرورش یافته‌اند که همه باید پرداخت کنند، مگر خالف این امر اثبات شود و اگر در این مسیر کوچکترین روزنه‌ای را ببینند، حداکثر تلاش را خواهند کرد. این اتفاق در چند سال گذشته برای مناطق آزاد ایران رخ داد و ما رفتار تضعیفی از سوی دستگاه‌های حاکمیتی نسبت به مناطق آزاد مشاهده کردیم. این دقیقا متضاد با رفتار حمایتی از مناطق آزاد در سایر کشورهای جهان است.

حق شناس در ادامه گفت: ما در مناطق آزاد زمانی ورود جسورانه سازمان امور مالیاتی به مناطق را شاهد بودیم که جایگاه و اقتدار مناطق از سوی مجلس به عنوان راس امور، خدشه دار شد. در واقع نمایندگان مجلس به دلیل عدم نگاه ملی و بین المللی، فقط به دلیل منافع شخصی و اینکه زمان مرحوم ترکان دبیرخانه مناطق آزاد اقتدار و استقلال کم نظیری داشت، تاب نیاوردند و اولین ضربه را به مناطق آزاد وارد کردند. این ضربه سنگین از سوی نمایندگان مجلس جراحت بزرگی را بر پیکر مناطق وارد کرد. همچنین نگاه سازمان های سرزمین اصلی را متوجه زخم پیکر مناطق کرد و شرایط تضعیف و جسارت وارد کردن ضربات بعدی را فراهم آورد

متعاقب این اقدام مجلس، تفاهم نامه ها و دستورالعمل های مغایر قانون مناطق آزاد سبب گردید جراحت ها بر مناطق افزایش یابد. به این ترتیب دستگاه‌های اجرایی به ویژه سازمان امور مالیاتی مسیر را برای دخالت در امور مناطق هموار دیدند. در نتیجه در سال‌های گذشته به صورت مستمر فشارهای خود بر مناطق آزاد را افزایش دادند؛ تا حدی که امروز فعالین اقتصادی مناطق احساسی مشابه بخش خصوصی در سرزمین اصلی دارند.

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی در پایان تصریح کرد: آنچه که بالاتر از هر قانون و دستورالعملی به کشور کمک خواهد کرد، نگاه درست نیروی انسانی در تمامی بخش‌های جامعه به منافع ملی و اولویت قرار دادن آن بر منافع صرفا سازمانی، حزبی و شخصی است. تا هنگامی که این موضوع حل نشود، هر چقدر هم قوانین و دستورالعمل های خوب تصویب گردد، ما همچنان در اجرا، درگیر تفسیرهای نادرست خواهیم بود و این مسیر و ساختار اصلاح نمی‌شود.

همه دستگاه‌ها به ویژه سازمان امور مالیاتی باید قبول کنند که قوانین مناطق آزاد برای حمایت و تقویت اقتصاد کشور تشکیل شکل گرفته‌اند. بنابراین فعالین اقتصادی جهت استفاده از مشوق‌های قانونی در این مناطق حضور یافته‌اند. همچنین باید باور کنند مناطق آزاد و بخش خصوصی فعال در مناطق، فرزند نامادری نیستند! اگر بتوانیم تفاسیر شخص محور را از سازمان‌ها حذف کنیم، در راستای حل مشکلات کشور و مناطق آزاد به ویژه در رابطه با موضوع مالیات گام بلند و محکمی برداشته‌ایم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر