پنجشنبه, شهریور 30, 1402
25.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیشرایط مورد نیاز برای تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت توسط صنعت...

شرایط مورد نیاز برای تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت توسط صنعت نفت ایران

به اعتقاد عضو اتاق بازرگانی تهران، عدم تخصیص سرمایه‌های جدید در زیرساخت‌های نفتی باعث شده ایران در این حوزه از رقبای منطقه‌ای خود عقب بیفتد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، حمیدرضا صالحی اظهار کرد: صنعت نفت ایران به عنوان یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی محسوب می‌شود که در آن دارای مزیت نسبی هستیم. در تمام سال‌های گذشته صنعت نفت نقش و سهمی مهم در تامین نیازها و درآمدهای اقتصادی کشور داشته اما برای تداوم این نقش، باید به فکر برنامه‌ریزی‌های کلان و جذب سرمایه‌های تازه باشیم.

وی با اشاره به محدودیت‌هایی که صنعت نفت ایران در سال‌های گذشته داشته است، بیان کرد: ما در سال‌های پیش از تحریم و در دوران اجرای برجام توانستیم میزان صادرات نفت خود را به بالاترین حد ممکن برسانیم. اما در سال‌های اخیر این عدد کاهش یافته و به دنبال آن فعالیت پالایشگاه‌ها نیز محدود شده است. مطمئناً این حوزه برای تداوم فعالیت، نیاز به جذب سرمایه‌های جدید به شکل دائمی دارد. غفلت از این موضوع در سال‌های اخیر، باعث افزایش فاصله رقبای منطقه‌ای شده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تولید بالای روزانه نفت در کشورهایی مانند روسیه و عربستان سعودی، توضیح داد: وقتی عربستان سعودی اعلام می‌کند که به زودی میزان تولید نفت روزانه خود را به ۱۰ میلیون بشکه افزایش می‌دهد، نشان از موفقیت این کشور در حوزه حفظ بازار و همچنین در حوزه سرمایه گذاری‌های جدید دارد. برای آنکه ما نیز به حداکثر توان تولیدی خود برسیم، باید گام‌های اجرایی مهمی را برداریم.

صالحی ادامه داد: در برنامه‌های بالادستی و در طرح‌هایی که از سوی وزارت نفت ارائه شده، ایران توانایی تولید شش میلیون بشکه نفت در روز را خواهد داشت؛ اما این مسئله نیاز به استفاده از تجهیزات به روز، جذب سرمایه داخلی و خارجی و استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها دارد؛ موضوعی که در سال‌های گذشته کمتر به آن پرداخته‌ایم.

وی افزود: صنعت نفت ایران در حال حاضر به حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری تازه نیاز دارد. ما در این سال‌ها کمتر از ظرفیت میادین نفتی و گازی مشترک بهره برده‌ایم. در سوی مقابل، کشورهای همسایه توانسته‌اند فعالیت خود در این میدان‌ها را به شکل جدی توسعه بدهند. اگر همزمان با پیگیری مذاکرات، شرایط برای انجام این سرمایه گذاری فراهم شود، ایران خواهد توانست ضمن بازپس گیری سهم خود از بازار، نقش خود در بازار جهانی انرژی را نیز گسترده‌تر کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر