یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیتوسعه دیپلماسی کشاورزی برای افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی

توسعه دیپلماسی کشاورزی برای افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی

یکی از اقدامات مهم وزارت جهاد کشاورزی در یک سال گذشته، توسعه دیپلماسی کشاورزی با هدف افزایش سهم ایران در بازار‌های جهانی و صادرات محصولات کشاورزی بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، قرارگاه دیپلماسی کشاورزی اهداف مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه بازار‌های صادراتی محصولات کشاورزی، افزایش صادرات محصولات کشاورزی، افزایش تنوع مبادی وارداتی و تهاتر نفت با محصولات کشاورزی اشاره کرد.

با توجه به اهمیت توسعه مراودات اقتصادی، فنی و علمی بخش کشاورزی ایران با کشور‌های پیشرو در زمینه کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در یک سال گذشته با نمایندگان کشاورزی بیش از ۱۵ کشور دنیا در زمینه‌های مختلف زراعی، باغی و شیلات دیدار و رایزنی داشته‌اند. برنامه‌ریزی برای حذف تعرفه‌های صادراتی محصولات کشاورزی، ایجاد بازار‌های جدید صادراتی، جلوگیری از ممنوعیت و محدودیت‌های صادراتی از جمله مهمترین محور‌های این رایزنی‌ها و دیپلماسی کشاورزی بوده است.

در راستای افزایش صادرات و تقویت دیپلماسی غذایی در یک سال گذشته سه تفاهم‌نامه مهم با بخش‌های تحقیقاتی و بهداشتی کشور روسیه منعقد شده است که شامل تبادل اسناد قرنطینه گیاهی، مصرف ایمن آفت‌کش‌ها و سلامت غذایی می‌شود. همچنین به منظور افزایش صادرات و تقویت دیپلماسی غذایی با کشور‌های آمریکای لاتین در یک سال گذشته هم سه تفاهم‌نامه مهم از جمله تولید آفت‌کش‌های گیاهی، تبادل دانش فنی و قرنطینه‌ای و قرنطینه گیاهی منعقد گردیده است.

صادرات محصولات کشاورزی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۵۳۸ هزار تن و به ارزش ۲۸۹۸ میلیون دلار بوده که در مقایسه با نیمه اول این سال، ۱۵.۲ درصد در مقدار و ۲۴.۵ درصد در ارزش صادرات رشد داشته است.

 

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر