سه شنبه, مهر 12, 1401
21.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللحجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در مسیر رشد

حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در مسیر رشد

وزیر صمت اعلام کرد: طی چند ماه گذشته بیش از ۳۰ درصد حجم مبادلات دو کشور ایران و روسیه افزایش داشته است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک درباره آخرین وضعیت روابط تجاری ایران و روسیه، گفت: هر چقدر زیرساخت‌های مالی را تکمیل کنیم، شاهد رونق بیشتری در این روابط خواهیم بود.

فاطمی امین افزود: یکی از زیرساخت‌های مهم برای گسترش ارتباطات اقتصادی زیرساخت‌های انتقال پول است که به خوبی پیش می‌رود. مبادله روبل و ریال به طور مستقیم از چند هفته پیش آغاز شد و در مورد اینکه شبکه شتاب به شبکه بانکی روسیه متصل شود در حال انجام مذاکرات هستیم.

وی گفت: در یک سال گذشته فصل جدیدی در روابط اقتصادی ایران و روسیه آغاز شده است و رونق بیشتری در روابط اقتصادی بین دو کشور دیده می‌شود.

فاطمی امین درباره تجارت با روسیه اظهار داشت: تجارت بین کشور‌ها باید دو طرفه باشد. لذا همانطور که ما به روسیه کالا صادر می‌کنیم یک سری کالا‌ها هم از روسیه وارد می‌شود. به عنوان مثال کالا‌هایی مانند توربین گازی، مواد پتروشیمی، کاتالیست ها، مواد غذایی، میوه و خشکبار را به روسیه صادر می‌کنیم و در مقابل کلا‌هایی مانند غلات از روسیه وارد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: البته هنوز جریان تجاری بین ایران و روسیه به طور کامل شکل نگرفته است، اما زمینه‌های زیادی برای فعالیت به چشم می‌خورد.

وی افزود: یکی از کار‌های مهم، پیوستن کامل ایران به موافقتنامه تجارت آزاد اوراسیا است که قول داده‌ایم تا یک سال آینده این مهم رخ بدهد. قطعا با پیوستن ایران به تجارت آزاد اوراسیا، شاهد یک جهش خواهیم بود.

وزیر صمت اظهار داشت: هدف گذاری ما دو برابر شدن تجارت بین ایران و روسیه است و برای سال آینده می‌توان هدف گذاری بیشتری نیز در نظر گرفت.

فاطمی امین درباره کریدور شمال به جنوب و اهمیت آن برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور گفت: در حال حاضر دالان تجاری وجود دارد و یک قطار نیز هفته گذشته از حوالی مسکو حرکت کرد و تا بندرعباس آمد؛ اما این مسیر طولانی است و مسیر مستقیم بهتر از آستارا و رشت خواهد بود.

وزیر صمت افزود: مسیر رشت تا آستارا برای ما به لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت است و برای روسیه نیز بسیار می‌تواند مفید باشد. زیرا دسترسی روسیه را به بازار‌های کشور‌های آسیایی، خلیج فارس و هند فراهم خواهد کرد و زمان و هزینه را کاهش می‌دهد.

وی  در پایان گفت: بنابراین دو طرف ایرانی و روسی روی این موضوع کار خواهند کرد و قرار است بزودی یک گروه از حوزه حمل و نقل روسیه در رابطه با این موضوع به ایران سفر کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر