سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتواردات خودرو از اول مهرماه آغاز می شود

واردات خودرو از اول مهرماه آغاز می شود

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مرحله اجرایی واردات خودرو را از ابتدای مهرماه اعلام کرد و گفت: واجدین شرایط واردات خودرو برای تحویل درخواست تا ۱۹ شهریور ماه فرصت دارند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، امید قالیباف اظهار کرد: آیین‌نامه واردات خودرو سه گروه را دربرمی‌گیرد که باید در مهلت مقرر یعنی ۱۹ شهریور ماه درخواست خود را بدهند؛ حداکثر تا آخر شهریور ماه اسامی شرکت‌های منتخب اعلام خواهد شد. پس از تایید و اعلام شرکت‌هایی که الزامات آیین‌نامه واردات را با امتیاز بالاتری کسب کرده‌اند، واردات خودرو بلامانع خواهد بود.

سه گروه در اولویت واردات خودرو

به گفته سخنگوی وزارت صمت سه گروه در اولویت واردات خودرو عبارتند از:

– واردکنندگان خودروی اقتصادی

– سرمایه‌گذاران خارجی متقاضی ایجاد خط تولید

– متقاضیان واردات خودروی برقی به مناطق آزاد

وی در رابطه با متقاضیان واردات خودروی اقتصادی تاکید کرد: شرط لازم برای این دسته، الزام به انتقال فناوری و ارائه خدمات بعد از فروش است. اما اگر علاوه ‌بر این موارد برنامه داخلی‌سازی نیز داشته باشند، امتیاز مضاعف به شمار می‌رود.

قالیباف خاطرنشان کرد: در درخواستی ارائه شده بایستی علاوه بر مشخص کردن جزئیات الزامات گفته شده، نوع خودرویی که قصد وارد کردن آن را دارند نیز مشخص شود.

در مناطق آزاد صرفاً خودروهای برقی مجوز وارد خواهند داشت

مشاور رسانه‌ای وزیر صنعت، معدن و تجارت، اضافه کرد: در رابطه با متقاضیان سرمایه‌گذاری ایجاد خط تولید خودرو نیز مشوقی در نظر گرفته شده است که بتوانند هزینه‌های ریالی خود را بابت خرید کارخانه و راه‌اندازی خط تولید از طریق وارد کردن خودرو و فروش آن تامین کنند. استفاده از این مشوق، مازاد بر سقف یک میلیارد یورویی واردات خودرو است.

قالیباف در رابطه با واردات خودرو در مناطق آزاد توضیح داد: در مناطق آزاد صرفاً خودروهای برقی مجوز واردات دارند و شرایط متقاضیان مشابه واردکنندگان خودروی اقتصادی است؛ با این توضیح که فعلاً داخلی‌سازی مورد نظر نیست و به‌جای آن بایستی واردکننده نسبت به ایجاد زیرساخت و ایستگاه شارژ خودرو متعهد شود.

سخنگوی وزارت صمت در خصوص نحوه بررسی درخواست‌ها و تایید نهایی شرکت‌ها نیز تصریح کرد: همانطور که اشاره شد، هر شرکتی که امتیاز بیشتری از الزامات آیین‌نامه، نظیر انتقال فناوری به دست آورد، در اولویت واردات قرار می‌گیرد.

قالیباف در پایان اظهار کرد: تعیین درصد حقوق دولتی واردات خودرو بر اساس قیمت کشف شدهِ نهایی در بورس کالا مشخص می‌گردد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر