دوشنبه, مهر 3, 1402
20.4 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهرونمایی از سامانه تابا در بانک مرکزی

رونمایی از سامانه تابا در بانک مرکزی

همزمان با هفته دولت، رونمایی از سامانه تابا (تسویه اوراق بهادار الکترونیکی) به عنوان ابزاری موثر برای اجرای چارچوب جدید سیاست گذاری پولی، توسط رئیس‌کل بانک مرکزی صورت گرفت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، سامانه تابا به منظور ثبت مکانیزه مبادلات ذخایر بانک‌ها در سررسیدهای بسیار کوتاه مدت (عمدتاً یک شبه) در بازار بین بانکی تحت رصد بانک مرکزی شکل گرفته است. در فاز نخست این سامانه که در حال حاضر طراحی شده و به زودی اجرا می‌شود، تمام مبادلات ریالی بدون وثیقه بین بانک‌ها در یک بستر جامع با اتصال آنلاین به ساتنا برای تسویه وجوه انجام می‌پذیرد.

با راه‌اندازی این فاز از سامانه تابا، شفافیت مبادلات، شناسایی بانک‌های دارای ذخایر مازاد یا کمبود، ارتقای کیفیت پایش بانک مرکزی و غنی‌تر شدن کیفیت نرخ سود بازار بین بانکی را شاهد خواهیم بود.

همچنین سامانه تابا در فاز دوم، امکان انجام مبادلات وثیقه محور بین بانک‌ها و بانک مرکزی را فراهم می‌کند و استقرار کامل آن منجر به افزایش شفافیت معاملات، گسترش استفاده از ریپو در نظام بانکی، امکان آرشیو اطلاعات بازار به صورت سری زمانی و بهبود مدیریت نقدینگی خواهد شد.

سامانه تابا، بستر لازم برای انجام مبادلات در بازار بین بانکی است؛ بازاری که نرخ سود آن، پایه‌ای برای تمامی نرخ‌های موجود در اقتصاد به حساب می‌آید.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر