سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشسه اولویت اقتصاد ایران پس از کنار رفتن تحریم ها

سه اولویت اقتصاد ایران پس از کنار رفتن تحریم ها

به اعتقاد رییس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، اقتصاد کشور باید خود را آماده کند تا در صورت از بین رفتن تحریم‌ها، امکان استفاده حداکثری از این فضا را به دست آورد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، محمد قاسمی اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصاد ایران که باید به آن توجه داشت، موضوع تولید است. هرچند در سال‌های گذشته نیز بحث‌های زیادی درباره حمایت از تولید مطرح شده اما موضوعی که بیشترین اهمیت را دارد، حمایت از تولید رقابت محور است.

وی درباره اهمیت این نوع از حمایت گفت: در صورتی که ما فضا را برای رشد تولید رقابت محور فراهم کنیم، به طور حتم امکان افزایش کیفیت محصولات داخلی و حضور در عرصه صادراتی مهیا خواهد شد و در نهایت به نفع اقتصاد ملی تمام می‌شود.

رییس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، جذب سرمایه را دیگر اولویت مهم اقتصاد ایران دانست و گفت: ما در سال‌های گذشته با توجه به شرایطی که بر اقتصاد ایران حکم فرما بود، نتوانسته‌ایم در جذب سرمایه گذاری چه داخلی و چه خارجی عملکرد موفقی داشته باشیم. همین موضوع توسعه زیرساخت‌ها و آماده سازی اقتصاد برای استفاده از فرصت‌های جدید را محدود کرده است. از این رو در صورت رفع یا کاهش تحریم‌ها، باید یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصاد ایران، جذب سرمایه‌های جدید باشد.

قاسمی ادامه داد: برای فراهم شدن شرایط برای جذب سرمایه، یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که باید آمادگی خود را افزایش دهد و مقدمات لازم برای ارتباط با اقتصاد جهانی را آماده کند، نظام بانکی کشور است. در واقع سومین اولویت اقتصاد ایران در صورت احیای برجام، بهبود شرایط نظام بانکی کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه فاصله میان عملکرد بانکی ایران و جهان افزایش یافته، تاکید کرد: چه توسعه تولید و چه جذب سرمایه‌های جدید نیاز به توسعه روابط بانکی و ارتباط شبکه بانکی ایران و جهان دارد. ما در این سال‌ها شرایط حضور در این عرصه را نداشته‌ایم اما باید برای بهبود شرایط و کاهش محدودیت‌ها آمادگی داشته باشیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: البته اصلاح شرایط نظام بانکی کشور تنها موضوعی داخلی به حساب نمی‌آید. پس از آنکه شرایط در داخل فراهم شد، باید تلاش کرد که موضوعاتی مانند اف ای تی اف و لوایح پولشویی تعیین تکلیف گردد تا با برطرف شدن نگرانی‌ها درباره اقتصاد ایران، بتوانیم در عرصه‌های بین المللی حضور پیدا کنیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر