سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنواگذاری معادن باعث جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه شده است

واگذاری معادن باعث جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه شده است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای بحث واگذاری معادن در سال ۹۴ تاکنون ۹ میلیارد دلار جذب سرمایه در این بخش داشته‌ایم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، “وجیه الله جعفری” درباره موضوع واگذاری معادن اظهار داشت: این مساله تکلیف اصل ۴۴ قانون اساسی بوده و مطابق  بند “ت” ماده ۳۵ آن، استخراج و فروش محصولات معادن دولتی باید از این طریق انجام شود؛ هرچند پروانه بهره برداری به نام دولت بوده و منتقل نمی‌شود، اما استخراج و فروش در بازه زمانی به اندازه عمر همان پروانه بهره‌برداری انجام می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: این موضوع شرایطی را به وجود آورد که ایمیدرو و شرکت‌های تابعه، استخراج و فروش محصولات معادن خود را به بخش خصوصی بسپارند. امروز حضور ما بیشتر جنبه نظارتی داشته و مباحث فنی و ایمنی را دنبال می‌کنیم که یک تکلیف قانونی در راستای خصوصی‌سازی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آمارها نشان می‌دهد که این فرایند در اکثر موارد مربوط به واگذاری معادن به لحاظ درآمدی و کاهش هزینه‌ها موفق عمل کرده و از بار مشکلات کاسته است.

جعفری ادامه‌داد: امروز ایمیدرو بیشتر مشغول بسترسازی، تسهیل شرایط و هدایت سرمایه‌گذاری‌ها است و از جمله مباحث آموزشی، پژوهش و فناوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان و شرکت های بهره بردار را به ویژه در بخش اکتشافات دنبال می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در کل واگذاری معادن از سال ۹۴ تاکنون، ۹ میلیارد دلار جذب سرمایه صورت گرفته که تاکنون چهار میلیارد دلار آن محقق گشته است.

وی در پایان توضیح داد: این بدان معناست که یکی از شروط واگذاری معادن انجام سرمایه‌گذاری و تکمیل زنجیره است. یعنی دولت توانسته در این بخش هدایت نقدینگی داشته باشد و به‌طور قطع ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده به‌طور کامل محقق می‌گردد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر