یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتروند کاهشی صادرات فولادی ها

روند کاهشی صادرات فولادی ها

طبق آمار طی چهار ماهه ابتدایی امسال بالغ بر سه میلیون تن صادرات اقلام فولادی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای همه مقاطع روند کاهشی را نشان می‌دهد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، بر اساس آمار ارائه شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات فولادی ها کاهش داشته است. طی چهار ماهه نخست امسال ۱۳۶ هزار تن مقاطع تخت فولادی صادر شده است که نسبت به ۱۷۸ هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد و کمترین حجم صادراتی اقلام فولادی طی این مدت محسوب می‌شود.

پس از آن در  چهار ماهه نخست امسال، ۱۶۶ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده که ۶۰ درصد کاهش صادرات را نسبت به میزان صادرات آن در مدت مشابه سال گذشته ثبت کرده است. در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ قریب به ۴۱۵ هزار تن از این محصول معدنی صادر شد و بیشترین میزان کاهش را داشته است.

در مجموع صادرات مقاطع طویل و محصولات فولادی در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش روبه رو بوده است. کل مقاطع طویل فولادی صادر شده در مدت مذکور سال جاری به ۷۴۰ هزار تن و محصولات صادری فولادی به ۸۷۶ هزار تن رسیده که نسبت به ۹۸۵ هزار تن  مقاطع طویل و یک میلیون و ۱۶۳ هزار تن محصولات فولادی صادراتی در چهار ماهه سال گذشته، برای هریک ۲۵ درصد افت صادرات را نشان می‌دهد.

انواع شمش فولادی (شامل اسلب، بلوم و بیلت) نیز در مدت مذکور سال جاری دو میلیون و ۲۱۱ هزار تن صادر گشته است که به نسبت دو میلیون و ۵۲۸ هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال ۱۴۰۰، گویای کاهش ۱۳ درصدی است و بیشترین میزان صادرات فولادی ها به لحاظ وزنی و کمترین درصد کاهش را به ثبت رسانده است.

کاهش صادرات فولادی ها در حالیست که طبق آمار واردات، ضمن اینکه واردات آهن اسفنجی و شمش فولاد به کشور صفر است، سایر اقلام فولادی هم با کاهش چهار و ۹ درصدی مواجه شده‌اند. بنابراین به‌نظر می‌رسد که بیشترین حجم تولید اقلام فولادی در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر