جمعه, شهریور 31, 1402
19.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادافتتاح ۱۷ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی با دستور معاون...

افتتاح ۱۷ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی با دستور معاون اول رییس جمهور

با دستور دکتر محمد مخبر معاون اول رییس جمهور ۱۷ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی افتتاح و عملیات اجرایی احداث آن‌ها آغاز شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، در جریان افتتاحیه طرح‌های سرمایه گذاری، زیرساختی و عمرانی این منطقه که با دستور دکتر محمد مخبر معاون اول رییس جمهور و دکتر سعید محمد، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به صورت همزمان در سطح مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در قالب ویدئوکنفرانس انجام پذیرفت؛ ۱۷ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی افتتاح و عملیات اجرایی احداث آن‌ها آغاز گردید.

عیسی فرهادی دراین رویداد اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی با برخورداری از مزیت‌هایی نظیر نزدیکی به پایتخت و نواحی پرجمعیت کشور، واقع شدن در استان سرسبز گیلان با محصولات متنوع کشاورزی و نیروی کار متخصص، دسترسی به بازارهای کشورهای اوراسیا و حاشیه دریای کاسپین از فرصت‌های متنوعی در مسیر توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورمان با بازارهای منطقه‌ای برخوردار است.

وی افزود: وجود دو بندر استراتژیک انزلی و کاسپین؛ بهره مندی از زیرساخت‌های صنعتی، تجاری، گردشگری و قرارگیری در مسیر کریدورهای ترانزیتی بین المللی، منطقه آزاد انزلی را از ظرفیت کم نظیری در مسیر افزایش صادرات، درآمدهای ارزی واشتغالزایی برای اقتصاد کشورمان در ارتباط با کشورهای منطقه بهره مند کرده است.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه منطقه متبوع وی در دوره جدید و در اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت مردمی و پاسخگویی به مراجعات سرمایه گذاران، ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه گذاری و بهره گیری از تمام ظرفیت‌های موجود اقتصادی به ویژه اقتصاد دریامحور را در دستور کار قرار داده، گفت: در راستای عملیاتی سازی این راهبرد، طرح توسعه منطقه با الحاق فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت، شهرک های صنعتی نواحی همجوار با هدف رشد تولید و صادرات اخیراً به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسیده است.

وی ادامه داد: امید می رود که با تأیید شورای محترم نگهبان شرایط مناسبی برای جهش اقتصادی در منطقه بیش از پیش در بزرگترین بنگاه اقتصادی شمال کشور فراهم شود.

فرهادی در خصوص طرح‌هایی که در این برنامه همزمان در منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری رسمی قرار می‌گیرند، گفت: ۱۷ طرح سرمایه گذاری و عمرانی با اعتباری بالغ بر ۷۵۸ میلیارد تومان با استفاده از ظرفیت حداکثری بخش خصوصی شامل ۱۱ پروژه بهره برداری با اعتبار ۳۴۳ میلیارد تومان و اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم ۶۵۱ نفر در بخش‌های صنعتی و بندری افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی واحدهایی که در جریان دومین رویداد افتتاح مناطق آزاد در این منطقه شروع به کار می کنند را شامل موارد زیر دانست:

– واحد تولید کالای خواب

– دو واحد تولید مواد غذایی

– واحد تولید کفش و کتانی

– واحد تولید محصولات دخانی

– واحد مونتاژ دوچرخه

– واحد تولید قطعات و لوازم خودرو

– واحد تولید لوازم خانگی

– واحد تولید و تجهیز خودروهای اورژانس و امداد و نجات

فرهادی خاطرنشان کرد: یکی از طرح های زیرساختی که امروز افتتاح می‌شود سیلوهای نگهداری غلات در بندرانزلی است که با مشارکت اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به عنوان یک زیرساخت اساسی در مدار خدمت رسانی به بازرگانان کشورمان و کشورهای منطقه قرار می‌گیرد. وی همچنین از بهره برداری ۵ طرح عمران روستایی در روستاهای محدوده منطقه آزاد انزلی با صرف هزینه ۹.۴ میلیارد ریالی از منابع درآمدی سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد.

عیسی فرهادی در پایان تصریح کرد: در زمینه شروع به کار طرح‌های جدید سرمایه گذاری که توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی صورت می‌پذیرد به شکل همزمان عملیات اجرایی ۶ طرح سرمایه گذاری در حوزه‌های صنعتی و تجاری با اعتبار ۴۱۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم برای ۷۹۵ نفر نیز آغاز می‌گردد که نویدبخش افق‌هایی روشن برای فعالیت‌های اقتصادی و افزایش ظرفیت‌های صادرات و رونق کسب و کار در منطقه آزاد انزلی ارزیابی می‌شود.

گفتنی است در این رویداد معاون استاندار، فرماندار بندرانزلی ، مدیران کل استان گیلان، اعضای هیئت مدیره، معاونین و مدیران سازمان به همراه فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران منطقه آزاد انزلی حضور داشتند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر