سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیاعلام نرخ خرید تضمینی گندم تا هفته آینده

اعلام نرخ خرید تضمینی گندم تا هفته آینده

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آتی هفته آینده مشخص خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، در قانون بهره وری کشاورزی و نیز قانون خرید تضمینی، اشاره شده که نرخ خرید تضمینی گندم و محصولات اساسی باید به موقع اعلام شود و قبل از شروع سال زراعی در شهریورماه مشخص گردد.

قانونگذار تاکید کرده که باید قیمت محصولات کشاورزی قبل از آغاز سال زراعی جدید و تا پایان شهریور ماه هر سال اعلام شود.

مفاد این قانون در سال‌های گذشته به اجرا درنمی‌آمد و در دولت‌های پیشین حتی با تاخیر بیش از 6 ماه اعلام می‌شد. در واقع این اعلام نابهنگام بی اثر شدن برنامه کشت کشاورزان و هدفی که قانونگذار از این قانون دنبال می کرد را به دنبال داشت.

سال گذشته نرخ محصولات اساسی به موقع اعلام شد و علاوه بر آن برای گندم، نرخ مناسبی تعیین گردید که نسبت به سال قبل 4 هزار تومان افزایش یافت. خرید دولتی هر کیلو گندم 11 هزار و 500 تومان تعیین شد و نتیجه آن رشد خرید تضمینی گندم به میزان 3 میلیون تن نسبت به سال قبل بود و تاکنون 7 میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شده است.

امسال نیز وزیر جهاد کشاورزی در سفری که روز پنجشنبه به خراسان شمالی داشت، خبر از اعلام نرخ خرید تضمینی گندم تا هفته آینده داد. البته در این باره که چه میزان نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت، توضیحی نداده است.

حال باید دید با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده سال آینده در تولید گندم و نان به خودکفایی پایدار خواهیم رسید و تعیین نرخ خرید تضمینی یکی از عامل‌های مهم در افزایش تولید کشاورزان است، نرخ را به چه میزان اعلام خواهد کرد.

طبیعی است که با توجه به تصمیم مهم وزارت جهاد کشاورزی در باره خودکفایی، نرخ خرید تضمینی گندم را باید به میزانی تعیین کند که کشاورزان به سمت کشت این محصول استراتژیک ترغیب شوند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر