سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهتحلیل خبریتغییرات شاخص های اقتصادی در یک سال اخیر

تغییرات شاخص های اقتصادی در یک سال اخیر

با گذشت یک سال از آغاز به کار دولت سیزدهم، بررسی شاخص های اقتصادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، درک بهتری از روند اقتصاد کشور را در اختیارمان می‌گذارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرآنلاین، مدت کوتاهی است که یک سالگی دولت سیزدهم را پشت سر گذاشته‌ایم. باید دید در این یک سال چه تغییراتی در شاخص های اقتصادی به وجود آمده است. در روزهای اخیر نیز بحث‌های فراوانی حول عملکرد دولت شکل گرفته و دولتی‌ها و طرفداران دولت با ارائه آمار، از عملکرد مثبت دولت سیزدهم سخن می‌گویند. از طرفی مخالفان، عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

یک سال اخیر، سالی پرفراز و نشیب برای اقتصاد کشور بود؛ حتماً می‌دانید که در این سال یکی از بزرگترین تحولات اقتصادی سال‌های اخیر هم صورت پذیرفت و ارز ترجیحی حذف شد. اما فارغ از آنچه شد، نشد و باید می‌شد، شاخص‌های اقتصادی در این یک سال، چه تغییراتی داشتند و وضعیت اقتصادی به کدام سو رفته است؟ برای بررسی این موضوع در گزارش امروز ما را همراهی کنید.

۱. تورم

تورم را می‌توان مهم‌ترین شاخصی دانست که برای بررسی شرایط اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد. اما وضعیت تورم در این یک سال به چه صورت بوده است؟ مرکز آمار، تورم ماهانه در مرداد سال گذشته که آخرین ماه فعالیت دولت دوازدهم بود را ۳.۲ درصد و تورم نقطه‌ای را نیز ۴۳.۲ درصد اعلام کرد. طبق آخرین گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه مرداد امسال ۲ درصد و تورم نقطه‌ای نیز ۵۲.۲ درصد بود.

تورم یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی به شمار می‌رود که دولت نیز همواره بر آن تاکید داشته و این روزها هم بعضا گفته می‌شود که آن را کنترل کرده است. موضوعی که بارها بدان اشاره شده که درست است که به رغم گفته‌های برخی از منتقدان دولت که معتقد بودند حذف ارز ترجیحی کشور را گرفتار ابرتورم می‌کند، چنین اتفاقی رخ نداده اما کنترل تورم نیز به اقدامات بیشتری نیاز دارد.

البته دولت سیزدهم، ارز ترجیحی را حذف کرد که گامی مهم و اساسی برای اصلاحات اقتصادی بود، اما کافی نه! در واقع برای اصلاح اقتصاد و کنترل تورم، حذف ارز ترجیحی لازم بود اما کافی نبود و دولت نباید تصور کند که چون ارز ترجیحی حذف شده، تورم هم کنترل شده است.

۲. رشد نقدینگی و پایه پولی

نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی از دیگر شاخص های اقتصادی مهمی محسوب می‌شوند که تعیین کننده میزان تورم هستند. مطابق آمار بانک مرکزی، رشد نقدینگی و پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان مردادماه ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۹.۱‌ درصد و ۴۲.۱ درصد بوده است.

همچنین میزان رشد این متغیرها در تیر سال جاری به ترتیب ۳۷.۴ و ۲۶.۲ درصد بوده که علیرغم روند نزولی رشد پایه پولی، رشد نقدینگی تغییرات کمتری را نشان می‌دهد که ناشی از افزایش ضریب فزاینده نقدینگی از ۷.۶۰ در مرداد ۱۴۰۰ به ۸.۰۴ در تیر۱۴۰۱ است. البته ۲.۵ واحد درصد از رشد نقدینگی ۳۷.۴ درصدی تیرماه از ادغام بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ناشی می‌شود که با لحاظ آن کاهش ۷.۲ درصدی در نرخ رشد نقدینگی به چشم می‌خورد.

۳. قیمت مسکن

شاخص های اقتصادی

امروزه، مسکن یکی از بزرگترین دغدغه‌های افراد به حساب آمده و بخش زیادی از سبد هزینه خانوارها را دربرمی‌گیرد. بانک مرکزی یکی از مراجع مهم برای بررسی قیمت مسکن به شمار می‌رود که البته چند ماهی است مرکز آمار نیز متوسط قیمت مسکن را اعلام می‌کند. اما باتوجه به اینکه مرکز آمار سال گذشته، قیمت مسکن را اعلام نمی‌کرد، در گزارش بررسی شاخص های اقتصادی به سراغ آمار بانک مرکزی می‌رویم.

براساس آمار بانک مرکزی، مرداد ماه سال گذشته، متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۰ میلیون و ۹۷۰هزار تومان در هر متر مربع بوده است؛ همچنین آخرین آمار مسکن بانک مرکزی در سال جاری، مربوط به تیرماه است که متوسط قیمت مسکن در تهران ۴۱ میلیون و ۷۰۴ هزار تومان در هر متر مربع بود که حکایت از افزایش ۳۴.۷ درصدی قیمت در بازه مذکور دارد؛ این در حالی است که قیمت در بازه زمانی مشابه یعنی از مرداد ۱۳۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ با افزایش ۳۰ درصدی از ۲۳ میلیون و ۱۰۸هزار تومان به ازای هر متر مربع به ۳۰ میلیون و ۴۵هزار تومان رسیده بود.

بنابراین قیمت مسکن در کمتر از یک سال بیش از ۱۱ میلیون تومان برای هر متر مربع افزایش داشته و در این مدت نسبت به مدت مشابه قبلی ۴.۷واحد درصد افزایش بیشتری را ثبت کرده است؛ این در حالی است که مسکن و کنترل قیمت آن یکی از وعده‌های اصلی دولت سیزدهم به شمار می‌رود.

۴. شاخص بورس

شاید بورس را بتوان یکی از بزرگترین سرافکندگی‌های دولت روحانی نامید و سقوط تاریخی بورس در دولت دوازدهم، یکی از موضوعاتی باشد که تا ابد در تاریخ اقتصاد ایران از آن یاد شود. شاخص کل بورس در آخرین روز چهارشنبه ۳ شهریور سال گذشته یعنی روز رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم در محدوده یک میلیون و ۵۵۰ هزار و ۲۰۸واحد قرار داشت. این شاخص در پایان معاملات چهارشنبه ۹ شهریور در سطح یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۳۹۶ واحد قرار داشت و بنابراین افت ۷.۱ درصدی را به نمایش می‌گذارد.

۵. اشتغال

در ادامه بررسی شاخص های اقتصادی به سراغ اشتغال می‌رویم. اشتغال یکی از بزرگترین وعده‌های دولت سیزدهم بود که وعده ایجاد یک میلیون شغل در هر سال را مطرح کرد. با توجه به اینکه آخرین آمار موجود، مربوط به بهار امسال است و از سوی دیگر بهتر است که شاخص های اقتصادی با مدت مشابه سال قبل مقایسه شوند، در این قسمت هم اعداد مربوط به اشتغال در بهار سال گذشته و هم تابستان را آورده‌ایم.

براساس اطلاعات مرکز آمار، نرخ بیکاری در بهار سال ۱۴۰۰ حدود ۸.۸ درصد و در تابستان ۱۴۰۰ برابر ۹.۶ بوده و در بهار امسال نیز ۹.۲ درصد بوده است. بنابراین بیکاری در انتهای بهار ۱۴۰۱ نسبت به بهار ۱۴۰۰ به اندازه ۰.۴ درصد افزایش و در مقایسه با تابستان ۱۴۰۰ به میزان ۰.۴درصد کاهش داشته است.

البته باید توجه کنیم که نرخ مشارکت نیروی کار به عنوان درصدی از جمعیت در سن کار که در جستجوی شغل بوده‌اند، کاهش یافته و از ۴۱.۱ درصد در بهار ۱۴۰۰ و ۴۱.۴ در تابستان همان سال به ۴۰.۹ درصد در بهار ۱۴۰۱ افت کرده است.

معیار دیگر برای بررسی اشتغال که شاید درک بهتری از وضعیت بازار کار فراهم کند، تعداد شاغلان است. در انتهای بهار ۱۴۰۰ تعداد شاغلان برابر ۲۳ میلیون و ۶۷۴ هزار نفر و در انتهای تابستان همان سال برابر ۲۳ میلیون و ۴۰۱ هزار نفر بوده است؛ در انتهای بهار سال جاری به ۲۳ میلیون و ۵۷۲ هزار نفر رسیده و بنابراین در مقایسه با بهار سال گذشته ۱۰۲هزار نفر کاهش و در مقایسه با تابستان سال گذشته ۱۷۱هزار نفر افزایش را ثبت کرده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر