جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردیدلار و ارزهای بین المللیحذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به حذف رانت منجر خواهد شد

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به حذف رانت منجر خواهد شد

به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اتفاقات مثبتی به شمار می‌رود که در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت؛ زیرا حذف هرگونه رانت اقدامی ضروری محسوب می‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمد ربیع‌زاده، کارشناس حوزه پولی و بانکی ضمن مثبت خواندن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: عملکرد یک ساله دولت از دو طریق قابل بررسی و ارزیابی خواهد بود. در این زمینه می‌توان فعالیت‌های دولت را با متغیر‌های کلان مانند نرخ تورم، نرخ بیکاری، ضریب جینی بررسی کرد.

این کارشناس اقتصادی افزود: روش دیگر بررسی عملکرد دولت مربوط به میزان تحقق وعده‌های انتخاباتی مانند ساخت مسکن، اشتغال، رونق بازار سرمایه و اصلاحات بانکی می‌شود.البته باید گفت که این دو روش وابسته به یکدیگر هستند. آمار و اطلاعات موارد فوق در شروع کار و پایان یک‌ساله موجود است که می‌توان این آمار مقایسه‌ای را در رسانه‌ها اعلام کرد و بدون جهت‌گیری سیاسی خاص، مردم عملکرد را مورد قضاوت قرار دهند.

ربیع‌زاده اضافه کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از جمله اقدامات و اتفاقات مثبتی قلمداد می‌شود که در دولت آیت‌الله رییسی در دستور کار قرار گرفت. حذف هرگونه رانت به عنوان اقدامی ضروری تلقی می‌شود که اجرای آن می‌تواند به نفع کشور باشد. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم رانت را از بین خواهد برد.

وی ادامه داد: در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، ضروری بود تا سیستم تامین اجتماعی کشور تقویت گردد. اکنون ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که بازنشسته‌های کشوری و لشگری وضعیت معیشتی مناسبی ندارند و فشار تورمی در سال‌های گذشته باعث دغدغه جدی این افراد شده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: انضباط مالی دولت و عدم استقراض دولت از بانک مرکزی که منجر به افزایش پایه پولی و افزایش نرخ تورم می‌شود، اقدام مؤثری است که دولت در کنار دیگر اقدامات در دستور کار خود قرار داد. این اقدام مشروط به آن است که تسهیلات تکلیفی بیش از توان بانک‌ها باعث نشود که بانک‌ها با ریسک نقدینگی و برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی مواجه شوند. شواهد نشان‌دهنده ریسک بالای نقدینگی برای برخی از بانک‌ها است که عمدتاً از تکالیف قانونی یا دستوری بیش از توان این بانک‌هاست و لازم است در این قسمت نیز انضباط مالی حکمفرما باشد.

ربیع‌زاده در پایان تاکید کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قطعاً دست کسانی که از طریق واسطه‌گری به مردم کشور ظلم می‌کنند را قطع می‌کند؛ البته ممکن است همین افراد به قسمت‌هایی دیگر از اقتصاد بیمار زیرزمینی مهاجرت کنند. مکانیسم‌های پیشرفته مالیاتی، گمرکی و شفافیت‌های مالی و در کنار آن تقویت سیستم‌های تامین اجتماعی، آموزشی و بهداشتی را می‌توان در جراحی اقتصادی برای مدیریت ضروری دانست.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر