یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادتقاضای مناطق آزاد در خصوص واردات خودرو

تقاضای مناطق آزاد در خصوص واردات خودرو

مدیر توسعه صادرات، امورگمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد از دولت تقاضا دارد که یک آیین‌نامه واردات خودرو مخصوص این مناطق تدوین شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، شهرام موسوی، ضمن اشاره به آیین‌نامه واردات خودرو اظهار داشت: مناطق آزاد بر اساس مصوبه هیات وزیران مشمول آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو به سرزمین اصلی شدند. اما از آنجایی که اساس این آیین‌نامه ورود خودرو به سرزمین اصلی است، بسیاری از بندهای آن مبتلابه سرزمین اصلی بوده و با مقررات مناطق آزاد تناقض دارد. برای مثال در آیین‌نامه مذکور، بحث حقوق ورودی مطرح شده است؛ درصورتی که مناطق آزاد حقوق ورودی ندارد. این باعث شده تا واردات خودرو به مناطق آزاد با مشکل مواجه شود.

وی افزود: بر این اساس مناطق آزاد با موافقت کمیسیون اقتصادی دولت درخواست کرد که آیین نامه‌ای مخصوص مناطق آزاد با در نظر گرفتن حساسیت‌های وزارت صمت، سازمان محیط زیست و… تحت عنوان آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو  به مناطق آزاد تدوین گردد تا هم موارد متناقض از بین برود و در عین حال بتوان واردات خودرو به مناطق آزاد را تسهیل کرد. این درخواست در کمیسیون تخصصی اقتصاد دولت و در کمیسیون اصلی اقتصاد دولت هم به تصویب رسیده و در دستور کار هیات محترم وزیران قرار می‌گیرد.

مدیر توسعه صادرات، امورگمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در یکی از بندهای آیین نامه واردات خودرو، مناطق ازاد را مشمول واردات خودروهای هیبردی و دوگانه در نظر گرفته‌اند. دبیرخانه شورایعالی معتقد است بندهای دیگر این مصوبه مشمول مناطق ازاد نمی‌شود. بنابراین  طی نامه‌ای ازمعاونت محترم حقوقی رییس جمهور استفساریه گرفتیم که آیا بندهای دیگر مشمول مناطق آزاد می‌شود یا خیر؛ اگر می‌شود باید درخواست اصلاحیه صادر گردد.

ماجرای واردات خودرو چیست؟

بر اساس این گزارش، در سومین روز از شهریور ماه، آیین‌نامه واردات خودرو که در ۲۶ مرداد ماه مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفته بود، توسط معاون اول رئیس جمهور نهایی و به کلیه سازمان‌ها شامل وزارت صمت، وزارت کشور، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ابلاغ گردید.

سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی با انتقاد از این آیین‌نامه گفته بود: در این مصوبه، مشوقات در نظر گرفته شده برای سرزمین اصلی بیش از مناطق آزاد است و مناطق آزاد محدودیت بیشتری نسبت به سرزمین اصلی دارند.

وی همچنین از نگاه کارشناسی و نقد فنی و قانونی به این مصوبه سخن گفت و ضمن بیان اشکالات این مصوبه و اجحاف در حق مناطق آزاد که در نهایت بهبود وضعیت اقتصاد کلان کشور را با مشکل مواجه می‌کند، از معاون اول رییس جمهور خواستار بازنگری جدی در مصوبه اخیر و احیای نقش موثر و حیاتی مناطق آزاد در واردات هدفمند خودرو شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر