سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللتورم ترکیه در ماه آگوست رکورد 24 سال گذشته را شکست

تورم ترکیه در ماه آگوست رکورد 24 سال گذشته را شکست

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی دفتر آمار ملی ترکیه، نرخ تورم این کشور در ماه آگوست از 80 درصد عبور کرده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، اطلاعات ارائه‌شده از سوی دفتر آمار ملی ترکیه نشان می‌دهد که نرخ تورم ترکیه در ماه آگوست به بالاترین میزان در 24 سال گذشته رسیده و نرخ 80.21 درصد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ثبت رسانده است.

کاهش غیرمنتظره نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه از یک سو و افزایش شدید هزینه‌های زندگی از سوی دیگر را باید از جمله دلایل بالا رفتن نرخ تورم ترکیه دانست.

به طور کلی از پاییز سال گذشته تاکنون نرخ تورم در ترکیه به صورت مداوم در حال افزایش است. در آن زمان بانک مرکزی این کشور به یکباره نرخ بهره را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 5 درصد کاهش داد و به 14 درصد رساند. ماه گذشته هم بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره در این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یک درصد دیگر پایین آورد.

بیشترین روند افزایش قیمت‌ها مربوط به حوزه حمل و نقل با 116.8 درصد بوده است. در حوزه مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی شاهد افزایش 90 درصدی قیمت‌ها نسبت به سال گذشته هستیم.

تبعات اقتصادی درگیری نظامی روسیه با اوکراین هم به بالا رفتن تورم ترکیه دامن زده، زیرا کاهش ارزش لیر را به دنبال داشته است. لیر ترکیه سال گذشته 44 درصد و امسال 27 درصد از ارزش خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست داد.

طبق پیش بینی دولت ترکیه، نرخ تورم در این کشور برای سال 2022 به 65 درصد خواهد رسید.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر