سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیضرر میلیاردی صنعت پتروشیمی به دلیل قطعی گاز

ضرر میلیاردی صنعت پتروشیمی به دلیل قطعی گاز

بر اساس اعلام دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران، صنعت پتروشیمی با قیمت‌های جهانی سال گذشته،  ۶۸۲ میلیون دلار یا ۱۶ هزار میلیارد تومان از محل قطعی گاز زیان یا عدم‌النفع داشته است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، احمد مهدوی ابهر گفت: در سال گذشته ۱۱ پتروشیمی متانولی یا اوره‌ای که خوراک گاز طبیعی متان داشته‌اند، با قطعی گاز یا محدودیت مواجه شدند. متاسفانه بر خلاف تصریح قانون که گفته شده اگر دولت به خواسته خود، نسب به قطعی گاز پتروشیمی‌ها اقدام کند، باید از همان محل گاز خسارت را بپردازد. حتی قانون محل جبران را هم مشخص کرده ولی در هیچ کدام از سال‌های اخیر شاهد اجرای قانون نبودیم.

وی ادامه داد: البته این قانون برای جلوگیری از قطعی گاز واحدها گذاشته شده است، ولی اگر گاز قطع شد، باید به همان مقدار در صورت‌های مالی پتروشیمی‌ها لحاظ گردد و هزینه آن دریافت نشود که متاسفانه تاکنون به اجرا درنیامده است.

مهدوی ابهر با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از بازار سرمایه را پتروشیمی‌ها تشکیل می‌دهند و این صنعت نقش مهمی در این بازار دارد، گفت: برای سنجش خسارتی که قطعی گاز بر بازار سرمایه و سهام پتروشیمی‌های متانولی می‌گذارد، باید دقیقا آمارهای قطعی گاز را بررسی کرد؛ اما به طور کلی می‌توان گفت سهامداران دائماً در حال رصد کردن هستند و هنگامی که می‌بینند تولید در بازه‌ای کاهش می‌یابد، طبیعتا تقاضای آن نیز پایین می‌آید و قیمت افت می‌کند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با بیان اینکه در تمام دنیا اولویت به تولید داده می‌شود و در کشور ما برعکس است، افزود: پتروشیمی‌ها قدمی برای سرمایه‌گذاری در میادین گازی و تشکیل یک جوینت ونچر (شرکت مشارکتی انتفاعی) برداشتند و این کاری بلند مدت است و در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد. در سال‌های گذشته باید بخش خصوصی برای توسعه میادین مشارکت داده می‌شد و باید از این اقدام وزارت نفت برای مشارکت پتروشیمی‌ها در توسعه میادین قدردانی کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر