یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادپاسخ دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به اظهارات یک نماینده مجلس

پاسخ دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به اظهارات یک نماینده مجلس

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پاسخ اظهارات یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص رواج بی حجابی در مناطق آزاد را داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، اخیراً یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در اظهاراتی غیرکارشناسی و غیر مستند از سفارش آزادانه مشروبات الکی و رواج بی‌حجابی در مناطق آزاد صحبت کرده است. اظهاراتی که اگر از سر دلسوزی، واقعی و مستند باشد باید به مسئولان ذی‌ربط اطلاع داده شود و تیتر زرد رسانه‌ای در شأن یک نماینده ملت نیست. دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، دفاع، تبیین و پاسخ به اظهارات غیرکارشناسی و شائبه برانگیز پیرامون خانواده بزرگ این مناطق اعم از سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی، شاغلین، ساکنان و بومیان آن را بر خود فرض می‌داند.

مناطق آزاد تجاری صنعتی پس از انقلاب اسلامی با بهره گیری از ایده موفق دنیا در ایجاد این مناطق، از سال ۱۳۷۲ با تبدیل جزیره زیبای کیش به اولین منطقه آزاد جمهوری اسلامی ایران در کشور پا گرفتند و به تدریج جمع مناطق آزاد کشور به ۸ منطقه رسید. مناطق آزادی که اکنون با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و اجرایی سازی آن‌ها در دولت سیزدهم، ۷ منطقه جدید دیگر را نیز شامل می‌شوند.

مناطق آزاد کشور از همان ابتدا همواره یک ایهام را با خود حمل کرده‌اند، ایهامی که در پاسخ به یک پرسش عامیانه ایجاد می‌شود: آزاد از چه چیز؟ و پاسخی پر واضح که در عنوان کامل این مناطق نهفته است، یعنی «مناطق آزاد تجاری صنعتی»، مناطقی حراست‌شده که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع، خارج هستند و با بهره‌گیری از مزایایی مانند معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نبود تشریفات دست‌وپاگیر ارزی و اداری، تسریع در فرآیندهای واردات و صادرات با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می‌کنند.

دوگانه فرهنگ و اقتصاد

مناطق آزاد به علت حجم تراکنش مالی بالا و نقش آفرینی قانونی در اقتصاد، همواره مورد توجه بوده‌اند. توجهی که گهگاه با اظهارات سهوی افراد غیرمطلع و کلی گویی عمدی برخی ذی نفعان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، موجب ایجاد ذهنیت منفی از این مناطق شده است. ذهنیتی که پاشنه آشیل آن در تعمیم پوپولیستی واژه «آزاد» این مناطق برای به حاشیه کشیدن آن است.

در حالی که تمامی سکنه این مناطق، همین مردمان شریف و غیور کشور عزیزمان هستند و ایجاد دوگانگی فرهنگی و اقتصادی یا ریختن آب به آسیاب این دوگانگی، گناهی است نابخشودنی که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، دفاع، تبیین و پاسخ به اظهارات غیرکارشناسی و شائبه برانگیز پیرامون خانواده بزرگ این مناطق اعم از سرمایه گذاران، فعالین اقتصادی، شاغلان، ساکنان و بومیان آن را بر خود فرض می‌داند.

در آخر، آمادگی این دبیرخانه و تمامی سازمان‌های مناطق آزاد سطح کشور، برای دریافت نقدها، شنیدن پیشنهادات و بررسی گزارشات صحیح مستند در تمامی حوزه‌های تحت مسئولیت از جمله موضوعات فرهنگی و اجتماعی اعلام گشته و از دلسوزان واقعی کشور و انقلاب برای اجتناب از سیاه نمایی و اطلاع رسانی موثق به مسئولان ذی‌ربط دعوت به عمل می‌آید.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر