سه شنبه, مهر 12, 1401
21.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتافزایش ۲۵ درصدی ترانزیت کالا از مسیر ایران

افزایش ۲۵ درصدی ترانزیت کالا از مسیر ایران

ترانزیت کالا از مسیر ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری ۲۵ درصد افزایش یافت و به رقم ۶ میلیون تن رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران گفت: از سال قبل شاهد روند افزایشی ترانزیت کالا بودیم. به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲.۵ میلیون تن کالا از مسیر ایران ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۸ درصد رشد را نشان می‌داد.

به اعتقاد مقدسی افزایش میزان ترانزیت کالا در سال قبل و ۵ ماهه امسال از آن جهت حائز اهمیت است که این رشد در شرایط تحریم و پس از اینکه میزان ترانزیت از سال ۹۳ تا سال ۹۹ کاهشی بود، به وقوع پیوست.

رئیس کل گمرک ایران افزود: مجموع اقداماتی صورت گرفته که سبب افزایش ترانزیت کالا از مسیر ایران در این مدت شده است. بخشی زا این اقدامات عبارتند از:

– افزایش ساعت کاری در گمرکات مرزی و نشست مشترک مدیران گمرکات مرزی با همتایان خود با طرف مقابل برای تسهیل ترانزیت کالا

– اجرای سامانه‌ها و تیر الکترونیکی

– اجرای طرح انتخاب مسیر (سلکتیویتی) در رویه ترانزیت گمرک شهید رجایی

– بهره‌گیری از ظرفیت کریدورهای بین المللی

به گفته وی در راستای استفاده از این کریدورها، اولین محموله تحت صحابت کارنه تیر از مبداء امارات متحده عربی، ورودی از گمرک شهید باهنر و خروجی از گمرک بازرگان و به مقصد کشور ترکیه بوده است.

مقدسی ادامه داد: فعال سازی کریدور ترانزیتی ورودی از کشور ترکیه و خروجی از گمرک دیر به مقصد قطر، فعال سازی کریدور ترانزیتی ITI در ۲ حوزه ریلی و جاده‌ای از مبدا پاکستان و استفاده از مسیر ترانزیت ایران و خروج به مقصد ترکیه، فعال سازی مسیر ترانزیتی از مبدا کشور قزاقستان ورودی از گمرک اینچه برون و خروج از گمرک رازی به مقصد ترکیه، فعال سازی مسیر ترانزیتی از مبدا کشور روسیه ورودی از گمرک سرخس و خروجی از گمرک شهید رجایی به مقصد هند از جمله مسیرهای است که با استفاده از ظرفیت‌های آن منجر به رشد ترانزیت کالا از مسیر ایران شد.

رئیس کل گمرک ایران گفت: همچنین با فعال سازی کریدور شمال – جنوب اولین محموله ترانزیتی از مبدا فنلاند، ورودی از مرز آستار و خروجی از گمرک شهید رجایی به مقصد هند انجام پذیرفت.

مقدسی در پایان اظهار داشت: در خصوص ورود کالاهای ترانزیتی از مبداء کشور پاکستان ورودی گمرک میرجاوه و کالاهای ترانزیتی ورودی از گمرک آستارا و از طریق راه آهن به دلیل عدم اتصال راه آهن رشت – آستارا و تفاوت عرض ریل‌های ایران و پاکستان، گمرک ایران با ارائه تسهیلات از جمله ترانشیپمنت کالا به فعال سازی این کریدورها و تسهیل ترانزیت کالا کمک کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر