یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتکاهش ۱۰ درصدی تولید فولاد در نیمه نخست سال ۱۴۰۱

کاهش ۱۰ درصدی تولید فولاد در نیمه نخست سال ۱۴۰۱

بر اساس اعلام عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۱، تولید فولاد با افت ۱۰ درصدی همراه بوده است. 

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای سیدرضا شهرستانی ضمن اشاره به آغاز فعالیت صنعت فولاد از سال ۴۷، گفت: قبل از انقلاب تولید فولاد در سال معادل ۵۰۰ هزار تُن بود و در چشم انداز ۲۵ ساله برنامه ریزی شده بود تا سال ۱۴۰۴ تولید به ۵۵ میلیون تن برسد. برنامه تولید فولاد در آن زمان به این شکل بود که بتوانیم ۳۰ میلیون تن فولاد در داخل تولید و ۲۰ میلیون تن را صادر کنیم، ۵ میلیون تن هم مازاد تولید داشته باشیم.

شهرستانی ادامه داد: در واقعیت این چشم انداز ۲۵ ساله محقق نشد و مشکلاتی هم در راستای تحقق آن به وجود آمد؛ تا سال ۹۹ توانستیم ۳۰ میلیون تُن تولید فولاد داشته باشیم. همچنین سه ماه ابتدایی امسال هم شاهد رشد ۱۳ درصدی تولید فولاد بودیم و برنامه داشتیم که امسال به تولید ۳۴ میلیون تُن دست یابیم؛ اما به دلیل مشکلاتی همچون کمبود برق و گاز به این چشم انداز نرسیدیم.

وی با اشاره به افت ۱۰ درصدی تولید فولاد گفت: از طرفی تغییرات در تعرفه‌های صادراتی نیز مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورد و باعث شد کاهش ۹۰۰ هزار تنی صادرات داشته باشیم. این در حالی است که سال گذشته ۱۲ میلیون تُن صادرات انجام دادیم.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان خاطرنشان کرد: وزیر صمت چندی پیش در خصوص برنامه ریزی برای چشم انداز ۲۵ ساله تولید فولاد گفت که این چشم انداز اشتباه بوده و توان رسیدن به این میزان تولید را نداریم، اما اگر درست برنامه ریزی می‌شد به این چشم انداز می‌رسیدیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر