سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتکاهش ظرفیت تولید به دلیل نبود حمایت جدی از صنعت ریسندگی

کاهش ظرفیت تولید به دلیل نبود حمایت جدی از صنعت ریسندگی

رئیس کمیته ریسندگی انجمن صنایع نساجی گفت: واردات و نبود حمایت جدی از صنعت ریسندگی، باعث تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید در برخی واحد‌های ریسندگی شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمد کاردانپور در خصوص عدم حمایت از صنعت ریسندگی گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ واحد ریسندگی در کشور در حال فعالیت هستند. در سال‌های اخیر سرمایه گذاری قابل توجهی در راه اندازی واحد‌های ریسندگی صورت گرفت؛ اما مشکلاتی که در تامین پنبه مورد نیاز واحد‌های تولیدی وجود دارد، باعث شده تا نتوان از حداکثر ظرفیت تولید استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه حمایت تعرفه‌ای یکی از ابزار‌های مهم برای حمایت از تولید داخل است، گفت: هم اکنون، حقوق و عوارض گمرکی پنبه به عنوان ماده اولیه صنعت ریسندگی ۴ درصد و حقوق و عوارض گمرکی نخ نیز ۵ درصد است؛ یعنی برای کالایی که بیش از ۹۰ درصد آن در کشور تولید می‌شود یک درصد تعرفه گمرکی در نظر گرفته‌اند.

کاردانپور ادامه داد: در حال حاضر میزان تولید نخ در کشور حدود ۴۴۰ هزار تن است. ظرفیت کشور در صنعت ریسندگی، تولید حدود ۴۸۰ هزار تن الیاف کوتاه است و نیاز کشور نیز همین میزان برآورد می‌شود. اما این ظرفیت به درستی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و حدود ۵۰ هزار تن نخ‌های الیاف کوتاه وارد کشور می‌شود که نشان می‌دهد نیاز کشور به واردات کمتر از ۱۰ درصد است؛ با این وجود هیچ ممنوعیتی برای واردات این کالا در نظر گرفته نشده است.

رئیس کمیته ریسندگی انجمن صنایع نساجی با اشاره به آسیبی که واردات به صنعت ریسندگی وارد کرده است، گفت: در حال حاضر، براساس قانون، تولیدکنندگان پارچه می‌توانند تا ۳۰ درصد ظرفیت پروانه بهره برداری، نخ مورد نیاز خود را وارد کنند که این با حمایت از تولید داخل مغایرت دارد.

وی در ادامه به ظرفیت ریسندگی ترکیه در مقایسه با ایران و ظرفیت‌های صادراتی این صنعت برای کشور در صورت حمایت دولت اشاره کرد و افزود: ظرفیت ریسندگی در ایران حدود یک و نیم میلیون دوک است و این ظرفیت در ترکیه حدود ۷ برابر ایران است. اگر حمایت‌های تعرفه‌ای لازم برای تامین مواد اولیه صنعت ریسندگی در نظر گرفته و به بازار‌های صادراتی توجه شود، می‌توان ظرفیت تولید را در این بخش بالا برد و به صادر کننده نخ تبدیل شد.

کاردانپور در خصوص میزان سرمایه گذاری و اشتغال صنعت ریسندگی گفت: برای راه اندازی هر واحد ریسندگی استاندارد، حدود ۱۶ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز است که در ازای آن نیز حداقل برای ۶۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود؛ این در حالی است که در برخی صنایع تا ۱۰ برابر یک واحد ریسندگی باید سرمایه گذاری انجام گیرد و اشتغالی معادل یک سوم این صنعت ایجاد کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تعرفه گذاری مناسب و کنترل واردات دو ابزار مهم حمایت از صنعت ریسندگی و زنجیره صنعت نساجی محسوب می‌شود که باید برای حمایت از این صنعت سیاست گذاری مناسبی صورت پذیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر