کتاب حرف هایی با دخترم درباره‌ی اقتصاد شرح مختصری از تاریخ سرمایه داری است که با نقد های خوبی هم همراه است. در متن کتاب هم اشاره شده که نویسنده، بدون اینکه طرحی از مضامین اصلی جریانات داشته باشد، تنها در نه روز آن را نوشته است و این متن بدون هرگونه پانویس یا ارجاعی به کتاب های سیاسی یا دانشگاهی تبدیل به کتاب شده است و نویسنده با هدف عامه پسندن کردن کتاب، آن را به شکل یک نامه برای دخترش، سنیا نوشته است.

کتاب حرف هایی با دخترم درباره‌ی اقتصاد از نابرابری در بدو تولد سخن می‌گوید و اعتقاد دارد نابرابری در تولد نوزادان مشهود است. به طوری که تمام نوزادان شاید برهنه به دنیا می‌آیند اما خیلی زود بعضی از آن‌ها لباس‌هایی با قیمت‌های بالا به تن می‌کنند و بعضی دیگر از آن‌ها ، مجبور به پوشیدن لباس‌های کهنه و در مواردی لباس‌های باقی مانده از خواهران و برادران بزرگتر از خود می‌شوند.

این کتاب در بیان مفاهیم و برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات اقتصادی، تقریبا همه موارد را از اول ریشه یابی کرده است و با بیان داستان و  تاریخچه از تشکیل جو اقتصادی و جوامع قدیم، به توضیح می‌پردازد که از دو ارزش صحبت می‌کند: ارزش مبادله‌ای و ارزش تجربی.

ارزش تجربی به بیان خدمات یا کارهایی می‌پردازد که شما در مقابل، انتظار دریافت مبلغی نداشته باشید یعنی ثروت یا درآمدی کسب  نکنید؛ در عوض ارزش مبادله‌ای درست عکس ارزش تجربی است.

نویسنده کتاب حرف هایی با دخترم درباره‌ی اقتصاد اعتقاد دارد فضای امروزه اقتصاد، باعث کم شدن ارزش‌های تجربی شده است و رفته رفته تبدیل به ارزش‌های مبادله‌ای خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید