جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنمعادن کوچک با چالش تأمین مالی و ماشین آلات مواجه هستند

معادن کوچک با چالش تأمین مالی و ماشین آلات مواجه هستند

به اعتقاد نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران تامین مالی و ماشین آلات معدنی دو چالش اصلی معادن کوچک مقیاس است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای سجاد غرقی ضمن اشاره به چالش‌های معادن کوچک، افزود: حدود ۵ هزار معدن کوچک مقیاس فعال و به همین میزان معادن غیر فعال در کشور وجود دارد. برای حفظ سطح تولید معادن کوچک مقیاس نیاز است سالانه ۳۶۰۰ دستگاه ماشین آلات معدنی به این بخش تزریق شود.

وی ادامه داد: اگر میزان دستگاه‌های یاد شده، دست دوم باشد این تعداد به حدود ۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه می‌رسد. یعنی در مدت چهار سال بین ۱۴ تا ۲۰ هزار دستگاه جدید باید به بخش معادن کوچک مقیاس افزوده شود.

به گفته نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، ظرفیت تولید داخل ماشین آلات معدنی به صورت اسمی چیزی کمتر از هزار دستگاه است که به صورت واقعی آن چیزی که در سنوات گذشته اتفاق افتاده حدوداً ۵۰ دستگاه است و فاصله زیادی بین تقاضا و نیاز بخش معادن کوچک به وجود می‌آید.

غرقی دو چالش عمده در معادن کوچک مقیاس را بحث مجوز برای واردات ماشین آلات معدنی و تامین مالی عنوان کرد و افزود: پیشنهاد ما آزاد شدن واردات ماشین آلات برای پیمانکاران و معدن کاران است. دوم اینکه برای تامین مالی و حمایت از تولیدکنندگان ماشین آلات معدنی داخلی از ظرفیت صندوق بیمه صنایع معدن استفاده شود.

وی در پایان گفت: صندوق سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی می‌تواند با خرید تضمینی از شرکت‌های تولید کننده داخلی ماشین آلات معدنی ضمن کمک به معدنکاران، باعث شود تا تولیدکنندگان داخلی ظرفیت‌های تولیدی خود را افزایش دهند و این بخش به صورت متوازن رشد کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر