سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسبررسی اوضاع بورس از نگاه یک کارشناس بازار سرمایه

بررسی اوضاع بورس از نگاه یک کارشناس بازار سرمایه

به اعتقاد یک کارشناس بازار سرمایه، بررسی حرکت شاخص کل بورس و شاخص کل با معیار هم‌وزن نشان می‌دهد که بازار سرمایه طی هفته‌های گذشته نزولی نبوده، بلکه رکودی بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، فردین آقابزرگی در خصوص وضعیت بازار سرمایه با اشاره به روند شاخص کل با معیار هم‌وزن گفت: شاخص کل با معیار هم‌وزن به آستانه ۴۱۱ هزار واحد رسیده است اما شاخص کل روندی منفی دارد. این روند منفی متاثر از شرکت‌های تاثیرگذاری نظیر گروه فولاد، گروه پتروشیمی و پالایشی و… است.

وی افزود: این حالت، نشان دهنده رکودی است که بخش عمده آن به وضعیت اقتصاد کشور و شاخص‌های نرخ بهره، انتشار اوراق، و… مربوط می‌شود. از سوی دیگر برخی ناسازگاری‌هایی در حوزه اقتصاد وجود دارد که هضم ان برای بازار سرمایه دشوار خواهد بود. کم کم فضایی در حال شکل‌گیری است که علی‌رغم حجم نقدینگی بیش از ۵۱۰۰ هزارمیلیارد تومانی، تک تک بنگاه‌های اقتصادی از جمله بازار بورس نیازمند نقدینگی هستند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از طرف دیگر بخش کوچکی از وضعیت بازار سهام به اوضاع برجام مرتبط شده است. این موضوع روی اقتصاد و بازار سرمایه سایه سنگینی انداخته است. اما به نظر من فعالان بازار بورس بیش از اندازه این موضوع را بزرگ کرده‌اند؛ به طوریکه اگر اخبار مثبت از برجام به گوش برسد، بازار شاداب می‌شود اما اگر اخبار منفی باشد، بازار به حالت رکود می‌افتد.

آقابزرگی ضمن اشاره به وضعیت بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ ابراز کرد: از نظر من به دلیل جلوگیری از وقایعی مانند سال ۱۳۹۹ شاخص‌های بورس را به شکلی اداره و کنترل می‌کنند که تازه واردها به این جمع بندی برسند که بورس مناسب آن‌ها نخواهد بود و از بازار خارج شوند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر