سه شنبه, مهر 4, 1402
18.9 C
Rasht
خانههشتگ مجلسحق عائله مندی فعلی مثل شوخی و جسارت به اولاد است

حق عائله مندی فعلی مثل شوخی و جسارت به اولاد است

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از جوانی جمعیت و خانواده گفت: این عددهای خیلی کمی که به عنوان حق عائله مندی پرداخت می‌شود مثل شوخی می‌ماند و به نوعی جسارت به عائله و اولاد است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، علی اصغر عنابستانی در خصوص پایین بودن حق عائله مندی به منظور تشویق جوانان به ازدواج با توجه به قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، اظهار داشت: در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، ماده‌ای وجود دارد که دولت را مکلف می‌کند حق عائله مندی و حق اولاد را به عدد مناسبی افزایش دهد.

وی ادامه داد: اگر اشتباه نکنم در این قانون حق عائله مندی و حق اولاد تا دو برابر وضعیت فعلی است و بعد از تولد فرزند سوم نیز این مبلغ بیشتر خواهد شد. مثلا اگر فرزند سوم به دنیا آمد مجدد این حق اولاد برای همه فرزندان افزایش بیشتری یابد که قانون اینگونه ای در قانون جوانی جمعیت داریم که البته دولت هنوز آن را اجرا نکرده است.

عنابستانی افزود: برآوردم این است که دولت تاکنون حدود ۲۰ درصد از قانون را توانسته شروع به اجرا کند نه اینکه اجرا کند. دولت مابقی قانون را هنوز شروع به اجرا نکرده است. البته باید تا حدودی به دولت حق داد؛ به این دلیل که قانون جنبه‌های مختلف حمایتی در نظر گرفته و اجرای خیلی از این موارد نیازمند زمینه سازی است.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از جوانی جمعیت و خانواده مجلس یادآور شد: از سوی دیگر نباید به دولت حق داد، از این باب که قانون به محض ابلاغ باید اجرا شود و دولت وظیفه دارد که قانون را به اجرا درآورد.

عنابستانی با بیان اینکه به عنوان عضو و سخنگوی کمیسیون ویژه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به جد پیگیر این موضوع هستم، تاکید کرد: دولت باید این قانون را در همه جنبه‌های خودش اجرا کند که یکی از موارد هم همین افزایش حق عائله مندی است که ایراد درستی است و این موضوع در زمان بررسی قانون جوانی جمعیت مورد توجه قرار گرفت. بالاخره حق عائله مندی و حق اولاد باید عددی در نظر گرفته شود که جوان را ترغیب به ازدواج و فرزندآوری کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این عددهای خیلی کمی که گذاشته‌اند مثل شوخی می‌ماند و به نوعی جسارت به عائله و اولاد است. مثلا عددهای ۲۰۰ هزار تومانی در وضعیت اقتصادی فعلی به عنوان حق اولاد در حکم‌های حقوقی می‌نویسیم. بنابراین ما در قانون این مساله را پیش بینی کرده‌ایم و دولت موظف شده به نحوی آن را تغییر دهد که رغبت و انگیزه لازم را در این مقطع در مورد ازدواج به وجود آورد.

عنابستانی افزود: البته مباحث مربوط به ازدواج و فرزندآوری در حوزه‌های مختلف باید مورد بررسی قرار گیرد که موارد متعددی دارد و یکی از موارد کوچک آن بحث حق عائله مندی است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در ۷۳ ماده‌ای که قانون جوانی جمعیت دارد، تمام مواد به شکلی از حوزه‌های مختلف برای تسهیل و ترغیب در جریان ازدواج و فرزندآوری است. امیدواریم دولت اراده کرده و تمامی این مواد را اجرا کند، چراکه اگر این مواد اجرا شود، در آن تسهیلات بسیار خوبی دیده شده که جوانان دیگر از حق عائله مندی یادشان نمی‌آید. از جمله اینکه در آن قانون واگذاری آپارتمان و زمین رایگان، ارائه تسهیلات بسیار خوب و واگذاری سهام برای فرزندآوری داریم.

وی بیان کرد: در قانون  حمایت از جوانی جمعیت و خانواده برای ازدواج و فرزندآوری تسهیلات متعددی در نظر گرفته شده است که به نظرم اگر به اجرا درآیند خیلی از نگرانی جوانان ما را برطرف می‌کند.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از جوانی جمعیت و خانواده در پایان گفت: یکی از مباحث مطرح در این قانون بحث افزایش حق عائله مندی است که دولت باید آن را افزایش دهد. البته مثل خیلی از مواردی از قانون که دولت هنوز اجرا نکرده، این را هم هنوز به اجرا درنیاورده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر